Warszawa: od lutego szpitalne oddziały ortopedyczne czynne całą dobę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2010 15:47

Od 1 lutego wszystkie stołeczne szpitale, które mają oddziały urazowo-ortopedyczne, będą przyjmowały pacjentów z urazami całą dobę.

W stolicy system dyżurów szpitali z oddziałami urazowo-ortopedycznymi nie sprawdzał się.

Obowiązujący w tej chwili w stolicy system dyżurów szpitali z oddziałami urazowo-ortopedycznymi nie sprawdza się – mówił w czwartek (14 stycznia) wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski podczas konferencji prasowej.

W Warszawie dyżurują dwa szpitale (jeszcze w ubiegłym roku był to jeden szpital). Zdarza się, że na założenie gipsu trzeba czekać kilka godzin, a dowiezienie w czasie szczytu komunikacyjnego osoby, która uległa urazowi np. w południowej części miasta do dyżurującej na północy placówki mogło zająć nawet kilka godzin. Zdarzało się też, że pacjenci byli odsyłani ze szpitala do szpitala, bo akurat dana placówka nie miała dyżuru.

Jak mówił wojewoda, 1 lutego zostanie przywrócony stan zgodny z prawem. Tłumaczył, że system dyżurowy tak naprawdę był wbrew ustawie o ratownictwie medycznym, która mówi o dowiezieniu chorego do najbliższej placówki. Taka zasada obowiązuje w większości szpitali w Polsce, Warszawa jest – według Kozłowskiego – jednym z ostatnich miast, w których działa system dyżurowy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum