Warszawa: od intencji do przekształceń własnościowych droga jest daleka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 lipca 2009 10:29

Wiceprezydent stolicy Jacek Wojciechowicz tłumaczy się, że przyjęta na ostatniej sesji Rady Miasta uchwała jest tylko intencją przystąpienia do programu B czterech stołecznych szpitali, a nie decyzją o ich przekształceniu.

– Do tego będzie potrzebna kolejna uchwała – zaznacza.

Chodzi o cztery szpitale: Wolski, Praski, Grochowski oraz na Solcu. Zdaniem władz Warszawy przekształcenie stwarza możliwość znaczącej poprawy kondycji finansowej oraz efektywności lecznic oraz możliwość spłaty części zobowiązań przejętych przez jednostki samorządu.

Na przekształcenie nie wyrażają zgody pracownicy wytypowanych do programu szpitali. Ich zdaniem, szpital przekształcony w spółkę będzie musiał przynosić zyski. Może to doprowadzić do tego, że jednych pacjentów będzie się opłacało leczyć, a innych już nie. Obawiają sioę także likwidacji części oddziałów, a tym samym pogorszenia dostępności do usług dla pacjentów.

– To już nie będzie publiczny ZOZ, który nie ma zdolności upadłościowej. Zamiast tego będzie spółka prawa handlowego, która jako niepubliczny zakład opieki zdrowotnej może upaść –ostrzega radny PIS, Zbigniew Cierpisz.

Zaplanowany na lata 2009-2011 rządowy program zakłada pomoc finansową dla samorządów, które zdecydują się na przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego. Według rządu ma to pozwolić samorządom na lepsze zarządzanie szpitalami oraz poprawi ich organizację i finansowanie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum