Warszawa: nowy dyrektor robi porządki

Autor: Życie Warszawy/Rynek Zdrowia • • 01 lipca 2009 15:22

Część warszawskich szpitali wymaga pilnie restrukturyzacji i przekształceń. W opinii Dariusza Hajdukiewicza, p.o. dyrektora Biura Polityki Zdrowotnej m.st. Warszawy, nie ma jednej, wspólnej recepty na przekształcenia - informuje Życie Warszawy.

Jako wyzwanie dyrektor traktuje ratowanie zadłużonego na 40 mln zł Szpitala na Solcu. - Lekarze zatrudnieni tu na kontraktach od trzech miesięcy nie dostają pensji - mówi Hajdukiewicz w wywiadzie udzielonym Życiu Warszawy.

Samorząd ma plan oddłużenia placowki i przekształcenia w spółkę. Liczy, że w ramach programu rządowego planu B można byłoby umorzyć ok. 20 mln zł. Drugie tyle musi dołożyć miasto.

Teraz trwają poszukiwania dyrektora, który przeprowadzi likwidację szpitala i powoła spółkę. Nowy dyrektor będzie miał czas do września, aby sporządzić program naprawczy.

W opinii Biura Polityki Zdrowotnej, aby przekształcenia poszły sprawniej, od szpitala należy odłączyć niezadłużone przychodnie, których budynki mają niejasną sytuację własnościową, co mogłoby zablokować zmiany własnościowe w szpitalu.

Przychodnie miałyby albo osobną dyrekcję, albo zostałyby włączone do zespołu przychodni na Woli i Mokotowie.

Z czasem podobnym przekształceniom zostanie poddany Szpital Praski, który ma ponad 60 mln zł długu.

Szpital Ginekologiczno-Położniczy św. Zofii z kolei ma zielone światło, jeśli chodzi o powołanie spółki, ale musi zająć się tym sam. Dariusz Hajdukiewicz nie wypowiada się natomiast na temat pomysłu utworzenia spółki pracowniczej w Szpitalu Wolskim.

- Muszę poznać szczegóły – mówi, choć przyznaje, że jest otwarty na propozycje, a spółka prawa handlowego nie musi być najlepszym rozwiązaniem dla każdej placówki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum