Warszawa: nowy dyrektor Centrum Onkologii zapowiada zmiany

Autor: KL, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 sierpnia 2011 10:09

Od września przychodnia w Centrum Onkologii - Instytut im. M. Curie-Skłodowskiej w Warszawie, będzie pracowała na dwie zmiany. Ma to zdecydowanie skrócić kolejki. Badania kliniczne będą ściśle nadzorowane.

Warszawa: nowy dyrektor Centrum Onkologii zapowiada zmiany
By sprawniej przyjmować setki chorych, którzy przyjeżdżają do Centrum z całej Polski, nie wystarczy jedynie wydłużyć godziny pracy przychodni. Jak przyznaje Gazecie Wyborczej prof. Marian Reinfuss, nowy dyrektor Centrum Onkologii w Warszawie, trzeba rozbudować przychodnię. - W założeniu miała obsługiwać 300 pacjentów dziennie, a jest ich od 700 do 1200. Za dwa, trzy tygodnie projekt rozbudowy będzie gotowy - zapewnia prof. Reinfuss.

Nowy dyrektor zapowiada także walkę z nepotyzmem w Centrum. - Jeśli chodzi o kierowników klinik i ich pracowników, nie ma sytuacji, by podlegały sobie osoby ze sobą spokrewnione - zaznacza prof. Reinfuss. W przyszłym tygodniu wprowadzone zostaną także przepisy dotyczące zasad, na jakich mogą odbywać się badania kliniczne.

Obowiązkowe mają być umowy między lekarzem, firmą farmaceutyczną i szpitalem. Do tej pory część badań była realizowane bez wiedzy dyrekcji Centrum.

Zmiana na stanowisku dyrektora Centrum Onkologii w Warszawie i program naprawczy wprowadzany przez nowego placówki to efekt negatywnej oceny zarządzania tą lecznicą przez resort zdrowia. 22 lipca minister Ewa Kopacz odwołała ze stanowiska dyrektora Centrum Onkologii prof. Macieja Krzakowskiego.

Jak przyznał portalowi rynekzdrowia.pl wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk, głównym powodem wspomnianej decyzji była zła sytuacja ekonomiczna o organizacyjna instytutu. - To sprawiło, że po 22 miesiącach urzędowania profesora Krzakowskiego podjęliśmy decyzję, iż czas szukać kogoś, kto sobie poradzi z tymi problemami - stwierdził Andrzej Włodarczyk.

Czarę goryczy przepełniła pomyłka przy zabiegu - pacjentowi usunięto zdrową nerkę, zamiast tej z nowotworem. Sprawą zajęła się specjalna komisja. Jej raport trafił już na biurko dyrektora Centrum. Jak poinformował nas dr hab. Zbigniew Nowecki, nowo powołany na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora Centrum ds. lecznictwa, wiadomo już, na którym etapie procedury doszło do pomyłki.

W opinii wiceministra Włodarczyka, tego typu błąd wskazał na istnienie nieprawidłowości proceduralnych w placówce.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum