Warszawa: na Szaserów powstanie centrum urazowe dla Mazowsza

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 września 2009 10:34

Centrum urazowe dla Mazowsza powstanie w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów - taką decyzję podjął w wojewoda mazowiecki. Tę propozycję musi jeszcze zaakceptować minister zdrowia.

Warszawa: na Szaserów powstanie centrum urazowe dla Mazowsza
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przypomnijmy, że ministerstwo chce stworzyć wyspecjalizowane ośrodki, w których poszkodowany w wypadku w jednym miejscu otrzyma pomoc ortopedyczną i neurologiczną. Pacjent ma trafić do takiego ośrodka maksymalnie w ciągu 90 minut.

Pogotowie nie będzie musiało szukać dla niego miejsca w szpitalach, ale od razu zawiezie go do takiego ośrodka, gdzie zajmie się nim tzw. trauma team, czyli zespół kardiochirurgów, ortopedów i neurochirurgów. Do centrów urazowych mają trafiać najbardziej poszkodowani z urazami co najmniej dwóch narządów.

Szpital przy Szaserów ma duży atut - lądowisko dla helikopterów. Zdaniem doktora Wojciecha Lubińskiego, rzecznika tej lecznicy, ma też odpowiednią kadrę i sprzęt, żeby udzielać pomocy ludziom w ciężkim stanie. Co równie ważne, otwarcie centrum w szpitalu nie wiąże się z dużymi kosztami. Trzeba dobudować 30-łóżkowy oddział intensywnej terapii i nieco przeorganizować pracę oddziałów.

Centrów urazowych ma być w kraju 12. Pieniądze na ich utworzenie pochodzić będą ze środków unijnych. Za leczenie zapłaci NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze