Warszawa: miasto wystąpiło o dodatkowy sprzęt do walki z Covid-19. Co kupiło za własne pieniądze?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 listopada 2020 16:41

W 2020 roku Warszawa przeznaczy blisko 31 mln zł na zakup sprzętu, aparatury medycznej i środków ochrony indywidualnej w związku z pandemią - przekazał we wtorek (10 listopada) stołeczny magistrat. Jak dodano, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Warszawy, stolica wystąpiła także do wojewody mazowieckiego i do resortu zdrowia o zaopatrzenie miejskich szpitali w sprzęt niezbędny do walki z COVID-19.

Warszawa: miasto wystąpiło o dodatkowy sprzęt do walki z Covid-19. Co kupiło za własne pieniądze?
Za 7,7 mln zł z rezerwy kryzysowej miasta Warszawa kupiła 30 stanowisk do intensywnej terapii wyposażonych w tak potrzebne teraz respiratory, kardiomonitory, stacje pomp infuzyjnych, łóżka z materacami przeciwodleżynowymi... Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

- Miejskie podmioty lecznicze z ogromnym poświęceniem zaangażowały się w walkę z pandemią Covid-19. Aktualnie w miejskich szpitalach przygotowaliśmy już ponad 300 łóżek do leczenia pacjentów podejrzanych o zakażenie lub zakażonych SARS-CoV-2. Łącznie będzie ich 550. W 16 zakładach lecznictwa otwartego uruchomiliśmy punkty wymazowe, z których skorzystało blisko 8 tys. mieszkańców - powiedziała w związku z tym Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy odpowiedzialna za miejską służbę zdrowia.

Ratusz poinformował jednocześnie, czego potrzebują miejskie szpitale do walki z Covid-19. Jak przypomniano, obecnie cztery z dziesięciu szpitali nadzorowanych przez Warszawę: Wolski, Czerniakowski, Grochowski i Bielański, zostały zgodnie z decyzją wojewody mazowieckiego włączone do II poziomu zabezpieczenia i leczeni są tam pacjenci z dodatnim wynikiem testu pod kątem zakażenia COVID-19. Niebawem dołączą do nich szpitale Praski i Inflancka.

Dlatego też, ze względu na dynamiczną sytuację epidemiczną i coraz większą liczbę pacjentów wymagających hospitalizacji, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom, władze Warszawy zwróciły się do ministra zdrowia oraz wojewody mazowieckiego o wyposażenie miejskich szpitali w sprzęt i środki niezbędne do walki z Covid-19.

- Najpilniejsze potrzeby sprzętowe, które wymagają natychmiastowego zakupu, szacowane są na co najmniej kilkanaście milionów złotych. W ten sposób chcemy zabezpieczyć zdrowie i życie pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2, ale również wymagających pobytu w szpitalach z powodu innych schorzeń - przekazała wiceprezydent Kaznowska.

Jak dodała, szpitale nadzorowane przez miasto potrzebują m.in. 53 respiratorów, 67 urządzeń do wysokoprzepływowej tlenoterapii, 180 kardiomonitorów z 11 centralami monitorującymi, 141 pomp infuzyjnych, 277 pulsoksymetrów, 233 dozowników tlenu z nawilżaczami, 54 butli z tlenem, 50 łóżek szpitalnych z materacami przeciwodleżynowymi, 63 koncentratorów tlenu czy 200 namiotów tlenowych do transportu chorych.

- Ze względu na coraz większą liczbę pacjentów zakażonych COVID-19, którzy wymagają podłączenia do respiratorów lub urządzeń do wysokoprzepływowej tlenoterapii, w szpitalach dramatycznie rośnie zapotrzebowanie na tlen medyczny. W związku z tym prosimy o podjęcie działań gwarantujących zabezpieczenie ciągłości dostaw tlenu medycznego dla szpitali - mówiła Kaznowska.

Magistrat przypomniał także, że aby wspierać miejskie podmioty lecznicze w dobie epidemii, miasto przeznaczy do końca roku blisko 31 mln zł na zakup niezbędnego sprzętu i aparatury medycznej oraz środków ochrony osobistej.

- Wydając tak ogromne pieniądze na przygotowanie służby zdrowia do walki z pandemią koronawirusa, w znacznej mierze wyręczyliśmy w tym administrację rządową - powiedziała wiceprezydent stolicy.

Jak zwróciła uwagę, za 7,7 mln zł z rezerwy kryzysowej miasta Warszawa kupiła 30 stanowisk do intensywnej terapii wyposażonych w tak potrzebne teraz respiratory, kardiomonitory, stacje pomp infuzyjnych, łóżka z materacami przeciwodleżynowymi, ssaki medyczne oraz sześć aparatów do terapii nerkozastępczej i 10 urządzeń do dezynfekcji (biodekontaminacji).

- Z kolei zakupy środków ochrony osobistej z budżetu Warszawy wyniosły łącznie 20 mln zł, dzięki czemu przekazaliśmy niezbędne środki ochrony osobistej do miejskich szpitali i przychodni - przypomniała.

Miasto kupiło dotychczas m.in. blisko 900 tys. maseczek ochronnych, 180 tys. półmasek, ponad 260 tys. ochraniaczy na głowę i obuwie, blisko 65 tys. przyłbic oraz gogli ochronnych, blisko 600 tys. fartuchów i kombinezonów, ok. 1,6 mln szt. rękawic, 30 tys. szt. kompletów chirurgicznych, ok. 130 tys. litrów płynów do dezynfekcji rąk i powierzchni. Trafiły one do szpitali, przychodni i miejsc, które ich potrzebują. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum