Warszawa: kredyty inwestycyjne będą częścią planu C?

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 29 marca 2010 11:00

Resort zdrowia zapowiada pakietu ustaw, wśród których znajdą się nowe pomysły na przekształcenia szpitali.

Problemem samorządów, które chcą przekształcić szpitale, jest brak pieniędzy na rozwój i konieczność zaciągania drogich kredytów komercyjnych. Kolejny plan, przygotowywany przez resort zdrowia, przewiduje wsparcie w finansowaniu inwestycji.

Potwierdza to Marek Wójcik, członek grupy ekspertów, pracującej nad programem „Ratujemy Polskie Szpitale”, a jednocześnie ekspert ds. zdrowia w Związku Powiatów Polskich.

– Nie mamy wyboru – mówi portalowi rynek zdrowia.pl Marek Wójcik. – Mamy co prawda za sobą główny problem – braku stabilizacji ekonomicznej placówek publicznych, ale pierwszorzędnym tematem pozostaje modernizacja zasobów technicznych. Wsparcie publiczne więc musi dotyczyć inwestycji. Cieszę się, że minister Ewa Kopacz zauważa potrzebę wsparcia infrastruktury i wzmocnienia ekonomicznego świadczeniodawców – podkreśla ekspert zastrzegając, że reprezentuje stronę samorządową.

Marek Wójcik, choć nie chce zdradzać jeszcze szczegółów, to przyznaje, że prace nad programem trwają, a pomysły są bardzo odważne. -  Myślimy o rozwiązaniach, które sprawdziły się w wielu krajach, bo łączą potencjał publiczny i prywatny, przewidujący udział grantodawców – wyjaśnia Wójcik. Oni jednak muszą otrzymać jakieś gwarancje. Dlatego proszę decydentów, by określili, jak ma wyglądać system ochrony zdrowia w naszym kraju za 20 czy 30 lat.  

Już wiadomo, że prowadzone są rozmowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który przedstawił resortowi zdrowia kilka roboczych propozycji udzielania kredytów szpitalom, z refundacją całości lub części odsetek.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum