Warszawa: komitet protestacyjny przeciwko "dzikiej konsolidacji" szpitali WUM

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 06 lipca 2018 13:35

Międzyzakładowy Komitet Protestacyjny ds. Restrukturyzacji Szpitali Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wydał w piątek (6 lipca) komunikat dotyczący planowanego połączenia trzech szpitali klinicznych WUM.

Warszawa: komitet protestacyjny przeciwko "dzikiej konsolidacji" szpitali WUM
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

"Jako medycy i pracownicy warszawskich szpitali WUM - Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego, Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego oraz Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus - jesteśmy zaniepokojeni sytuacją naszych szpitali. Zostaliśmy poinformowani o planie konsolidacji naszych 3 placówek w jedną" - czytamy w komunikacie.

Komitet sprzeciwia się i nie wyraża zgody „na dziką konsolidację oraz niezrozumiałe dalsze zadłużanie naszych szpitali w parabankach”. Żąda, aby proces restrukturyzacji zagwarantował we wszystkich trzech szpitalach:

• Zachowanie ciągłości działania i świadczenia publicznych usług medycznych wszystkich trzech szpitali w wymiarze nie mniejszym niż aktualny
• Zachowanie ciągłości kształcenia kadr medycznych w wymiarze nie mniejszym niż obecnie
• Poważne, dające poczucie bezpieczeństwa traktowanie personelu, które zagwarantuje ciągłość pracy wysokospecjalistycznym zespołom diagnostyczno-terapeutycznym oraz pozostałemu personelowi w wymiarze nie mniejszym niż obecne zatrudnienie
• Pozostawienie w rękach publicznych szpitali, które mają historyczne i strategiczne znaczenia dla polskich pacjentów.

„Żądamy, aby wszystkie działania dotyczące restrukturyzacji przebiegały w procesie konsultacji społecznych oraz były podawane do wiadomości publicznej to jest pacjentów, personelu i Polaków, gdyż dotyczą one nas wszystkich” - piszą protestujący.

Chcą także znać „szczegółowy plan strategiczny i operacyjny, czyli koncepcje, etapy i zakres planowanego procesu z uwzględnieniem rozłożenia go w czasie, planowanych działań oraz obszarów jakie one obejmą. Chcemy bezpośrednio uczestniczyć w jego tworzeniu i realizacji dla dobra naszych pacjentów i personelu” - czytamy w komunikacie.

Jego autorzy przypominają, że „w murach tych placówek przeprowadzane są unikatowe na skalę światową operacje, zabiegi i procedury takie jak przeszczepienie narządów - trzustki, nerki, wątroby, przezskórne udrażnianie tętnic płucnych u chorych z nadciśnieniem płucnym”.

Dodają: „W naszych szpitalach leczą się pacjenci nie tylko z całej Warszawy czy województwa, ale także z całej Polski. Zajmujemy się najtrudniejszymi przypadkami chorób właśnie dzięki temu, że przez lata stworzone zostały wysokospecjalistyczne zespoły i bez których te jednostki funkcjonować nie mogą”.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum