Warszawa: kolejki do pracowni diagnostycznych

Autor: Życie Warszawy, LJ/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2010 11:12

Chorzy z urazami kręgosłupa, którzy chcą mieć wykonane badanie rezonansem magnetycznym, muszą poczekać na nie nawet kilka miesięcy.

W Warszawie terminy sięgają nawet pół roku. Jak podaje Życie Warszawy, najdłużej na badanie czeka się w SPSK na Banacha, nawet 160 dni.

Terminy oczekiwania na rezonans magnetyczny w stolicy mogą przyprawić o zawrót głowy. Najdłużej na to badanie czeka się w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha – nawet 160 dni. W Szpitalu Bielańskim – 75 dni czy Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus przy ul. Lindleya – 62 dni. 

– W Wojewodzkim Szpitalu Bródnowskim czas oczekiwania to około 3 miesiące – poinformowała nas rzeczniczka placówki, Agnieszka Jeziorska. Jej zdaniem, długi czas oczekiwania to efekt zarówno braku specjalistów i zbyt małych środków przeznaczanych na diagnostykę.

Do tego dochodzi niedawne zarządzenie prezesa NFZ, ograniczające od lutego br. możliwość wydawania skierowań na niektóre badania, w tym rezonansem magnetycznym - tylko przez lekarzy specjalistów.

Można przypuszczać, że wtedy spadnie liczba wykonywanych badań i czas oczekiwania się skróci, ale jednocześnie wydłużą się kolejki do specjalistów.
 
W 2010 roku mazowiecki oddział NFZ podpisał z placówkami medycznymi 25 umów na badania rezonansem i 48 w zakresie tomografii komputerowej na Mazowszu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum