Warszawa: kiedy szpitale dostaną dotacje unijne?

Autor: Gazeta Stołeczna/Rynek Zdrowia • • 10 października 2009 16:45

Miejskie szpitale i przychodnie w Warszawie dostaną 74 mln złotych dotacji na inwestycje.

Najwięcej środków – 29,5 mln zł, jako zwrot za modernizację już wyremontowanych oddziałów i izby przyjęć – z Unii dostanie SP ZOZ Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. Św. Rodziny przy ul. Madalińskiego w Warszawie. Na zakup sprzętu otrzyma dodatkowo 6 mln zł. Będzie to refundacja za kupione już z pieniędzy miasta urządzenia, m.in. aparat RTG, USG, cztery inkubatory i sprzęt do monitorowania parametrów życiowych płodu - podaje Gazeta Stołeczna.

Umowę dotacyjną na sprzęt szpital podpisał w czerwcu, pieniądze miały być w październiku. Pieniądze z Unii będzie musiał oddać do kasy miasta. Część funduszy ma jednak do placówki wrócić. Mają obietnicę, że połowę środków z tych dwóch projektów miasto przekaże szpitalowi w formie dotacji.

Jak mówi Stołecznej Henryk Janiak - zastepca dyrektora do spraw eksploatacyjno-technicznych szpitala, za pieniądze te placówka chciałaby wykończyć nowy pawilon, który już jest budowany. Mają w nim się mieścić m.in. sale porodowe oraz część pediatryczna na 60 łóżek. W stanie surowym ma być gotowy we wrześniu przyszłego roku. Wszystko jednak zależy od terminu wypłaty dotacji. Dzisiaj sytuacja wygląda marnie. Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych dzieląca brukselskie euro i podlegająca Mazowieckiemu Urzędowi Marszałkowskiemu się zakorkowała.

Podczas ostatniego posiedzenia komisji zdrowia rady miasta Michał Olszewski, dyrektor Biura Funduszy Europejskich m. st. Warszawy przyznał, że jeśli choć jedna umowa z placówką medyczną zostanie zawarta w tym roku, będzie dobrze.

Jednostka zatrudnia 482 osoby. Odpowiada za realizację programów unijnych o wartości ponad 2,8 mld euro. Niestety, działa wolno. Pod względem wykorzystania unijnych funduszy Mazowsze zajmuje drugie miejsce od końca w kraju.

Aleksander Świętochowski z biura prasowego Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych przekonuje, że wszystko idzie zgodnie z planem, a jednostka czeka jedynie, aż szpitale i przychodnie uzupełnią dokumentację potrzebną do oceny merytorycznej wniosków.

Na dotacje czeka nie tylko szpital przy ul. Madalińskiego. Prawie 3 mln zł ma otrzymać na zakup sprzętu do Zakładu Diagnostyki Obrazowej SP ZOZ Szpital Czerniakowski w Warszawie. Blisko 5 mln dofinansowania na informatyzację i zakup sprzętu ma trafić do Szpitala Bielańskiego im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie.

Szpital Wolski im. dr Anny Gostynińskiej z Unii ma dostać 2,6 mln zł na refundację sprzętu dla oddziału kardiologii oraz 5 mln zł na wyposażenie nowego szpitalnego oddziału ratunkowego.

Dotacje mają otrzymać również przychodnie. 17 mln zł dofinansowania na informatyzację dostaną przychodnie rejonowe w Wawrze, na Pradze-Południe, Woli oraz Bródnie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum