Warszawa: kiedy ruszy tymczasowa placówka w Szpialu Południowym? Sa dwie wersje

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2021 20:26

Dementuję informacje, jakoby szpital tymczasowy na terenie Szpitala Południowego miał ruszyć 22 stycznia; zgodnie z harmonogramem przygotowujemy się na połowę lutego - powiedziała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Jak zaznaczyła, na 25 stycznia planowany jest koniec robót budowlanych.

Warszawa: kiedy ruszy tymczasowa placówka w Szpialu Południowym? Sa dwie wersje
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgodnie z decyzją wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, termin uruchomienia szpitala tymczasowego znajdującego się w Szpitalu Południowym w Warszawie to 21 stycznia. Stołeczny ratusz odwołał się od tej decyzji, ale w mocy utrzymało ją Ministerstwo Zdrowia.

Kaznowska o tę kwestię pytana była w poniedziałek w RMF FM. - Bezwzględnie zgodnie z harmonogramem przygotowujemy się do tego, aby szpital ruszył mniej więcej w połowie lutego. Dementuję wszelkie informacje, jakoby szpital miał ruszyć 22 stycznia. To jest zwyczajnie nieprawda - podkreśliła. Według Kaznowskiej około 25 stycznia zakończą się roboty budowlane.

Na uwagę, że MZ co do terminu zgodziło się z wojewodą, odparła, że trudno jej z tym polemizować. - Zaprosiłam pana wojewodę na budowę, starałam się najprościej jak to możliwe wytłumaczyć, dlaczego 25 stycznia kończymy wszystkie roboty budowlane, robimy odbiory, robimy rozruchy technologiczne - mówiła.

- Jeżeli pan wojewoda pomylił 22, 23 czy 25 stycznia - zakończenie robót z możliwością położenia pierwszego pacjenta, to bardzo nad tym ubolewam - dodała wiceprezydent.

Jej zdaniem decyzje wojewody i resortu zdrowia w tym zakresie są niedorzeczne i niezgodne ze stanem faktycznym. "Dlatego będziemy skarżyć tę decyzję" - zapowiedziała.

W ubiegłym tygodniu biuro prasowe wojewody mazowieckiego poinformowało o podtrzymaniu przez MZ terminu uruchomienia szpitala. "Wyznaczenie terminu, jakim jest 21 stycznia 2021 r., było poprzedzone dokładnymi analizami i rozmowami Wojewody z przedstawicielami m.st. Warszawy oraz generalnym wykonawcą inwestycji" - przekazano.

Jak relacjonowało biuro prasowe, w związku z odwołaniem m.st. Warszawy resort zdrowia ponownie przeanalizował okoliczności sprawy. Decyzję wojewody podtrzymano, mając na uwadze ochronę zdrowia i życia wobec epidemii COVID-19. "Minister wskazał, że termin na zorganizowanie szpitala tymczasowego został ustalony na podstawie rozmów Wojewody Mazowieckiego z przedstawicielami m.st. Warszawa oraz generalnym wykonawcą inwestycji Szpitala Południowego w Warszawie, którzy deklarowali możliwość zorganizowania szpitala tymczasowego do 8 stycznia 2021 r. Minister podkreślił też, że celem decyzji Wojewody było przyspieszenie realizacji inwestycji Szpitala Południowego, aby możliwe było uruchomienie w nim szpitala tymczasowego. Jak wskazał oczywistym jest, że realizacja zadania wiąże się z podjęciem szczególnie wytężonej pracy po stronie wykonawcy, co zostanie sfinansowane ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19" - podkreślono w informacji wojewody.

Agnieszka Ziemska (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum