Warszawa: karetki czekają do dekontaminacji, wypadają wówczas z systemu

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 26 października 2020 09:58

W miejscu odkażania karetek Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego Meditrans w Warszawie tworzą się kolejki karetek do dezynfekcji. Odkażenie jednej trwa ok. 40 minut.

Warszawa: karetki czekają do dekontaminacji, wypadają wówczas z systemu
Fot. PTWP

Jak powiedział anonimowo Gazecie Wyborczej jeden z ratowników Meditransu, w Warszawie i okolicach jest ok. 80 karetek i dla nich wszystkich jest tylko jedna stacja z dwoma stanowiskami do pełnej dezynfekcji. 

Jeśli w karetce transportowany był pacjent zakażony lub podejrzany o zakażenie koronawirusem, po odwiezieniu go do szpitala ratownicy muszą odkazić pojazd i zdjąć ubranie ochronne. Właśnie po to jadą do punktu odkażania karetek na ul. Woronicza, tam ambulanse są poddawane dekontaminacji na specjalnym stanowisku.

Dyrektor Meditransu Karol Bielski przyznaje, że na Woronicza zdarzają się kolejki. Bywa, że w podobnym czasie do dekontaminacji zjedzie kilka karetek, ale to rzadkie zjawisko. Jak przekonuje, nie było sytuacji, by któryś z zespołów czekał dłużej niż dwie godziny.

Przypomina, że ratownicy mogą dezynfekować ambulanse również przy Szpitalu Zakaźnym przy ul. Wolskiej oraz szpitalu MSWiA przy ul. Wołoskiej oraz w innych bazach Meditransu. Jednocześnie zaznacza, że tylko w bazie przy Woronicza jest pełna ścieżka dezynfekcji i rekomenduje kierowcom korzystanie właśnie z niej.

Więcej: warszawa.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum