Warszawa: długi szpitali przekroczyły 1,5 mld zł

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 21 sierpnia 2016 12:03

Długi warszawskich szpitali przekroczyły 1,5 mld zł. Największe ma Centrum Zdrowia Dziecka - ponad 300 mln zł.

Warszawa: długi szpitali przekroczyły 1,5 mld zł
W Warszawie największe długi ma Centrum Zdrowia Dziecka. Fot. Archiwum

Zobowiązania CZD rosną lawinowo - coraz więcej pieniędzy jest potrzebnych na obsługę zadłużenia, więc brakuje ich na remonty i nowy sprzęt. Szpital się zadłuża, bo specjalistyczne procedury u dzieci są nisko wyceniane, a w CZD leczone są głównie trudne przypadki i powikłania - wyjaśnia Wyborcza, która powołuje się na dane MZ o zadłużeniu z końca marca tego roku.

Długi szpitali klinicznych należących do Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (w stolicy jest pięć szpitali klinicznych) na koniec marca tego roku wynosiły 740 mln zł, z tego 240 mln to zobowiązania pilne.

Cztery miejskie placówki w 2015 r. zaczęły przynosić zyski. To: Szpital św. Rodziny, zespół przychodni Bemowo-Włochy i Praga-Południe oraz Warszawski Szpital dla Dzieci.

Na terenie Mazowsza 19 szpitali przekształcono w spółki (to ok. 14 proc. istniejących placówek). W każdym z nich 100 proc. udziałów ma miasto lub marszałek. Wśród spółek samorządu województwa ubiegły rok na plusie zakończyły Mazowieckie Centrum Stomatologii (1,5 mln zł) i Stocer (500 tys. zł). Spółką od 2013 r. jest też Szpital Praski; w 2014 r. spółka miała ok. 14 mln zł długu, w ubiegłym - ok. 12 mln zł. Szpital Bródnowski był 280 tys. zł pod kreską.

Zyski mają głównie szpitale jednoprofilowe (wyjątkiem są szpitale psychiatryczne). Szpital św. Zofii w 2015 r. wypracował 750 tys. zł zysku, Szpital Bielański - ok. 150 tys. zł na plusie.

Czytaj: www.warszawa.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum