Warszawa: decyzja radnych ws. połączenia Szpitala Czerniakowskiego i Szpitala na Solcu - przełożona

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 listopada 2019 13:48

Na wniosek wiceprezydenta stolicy Pawła Rabieja punkt dotyczący połączenia Szpitala Czerniakowskiego ze szpitalem na Solcu został zdjęty z czwartkowego harmonogramu obrad Rady Miasta. - Chcemy przedyskutować tę kwestię z zespołem Szpitala Czerniakowskiego - mówił Rabiej.

Warszawa: decyzja radnych ws. połączenia Szpitala Czerniakowskiego i Szpitala na Solcu - przełożona
Przed podjęciem decyzji zaplanowano kolejne analizy Fot. Archiwum

Zgodnie z projektem uchwały, majątek Szpitala Czerniakowskiego zostanie przeniesiony na Szpital na Solcu w zamian za udziały, które m.st. Warszawa obejmie w podwyższonym kapitale zakładowym szpitala na Solcu. Jak podkreślono w projekcie, ze względu na znacząco lepsze wyniki finansowe szpitala na Solcu tego typu połączenie ma stworzyć realne podstawy do istotnej poprawy efektywności działania i poprawy wyników finansowych Szpitala Czerniakowskiego. Wśród korzyści wynikających z tego przejęcia wymieniono też m.in. wprowadzenie informatyzacji w Szpitalu Czerniakowskim z wykorzystaniem rozwiązań wdrożonych w Szpitalu Solec.

Jak podkreślono, Szpital Czerniakowski co najmniej od dekady pozostaje w bardzo trudnej sytuacji finansowej. "Spółka w 2018 r. przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 73,22 mln zł wygenerowała stratę netto w kwocie - 19,93 mln zł" - wskazano, dodając jednak, że w porównaniu do wyniku roku kalendarzowego 2017 r. strata netto uległa zmniejszeniu o 3,12 mln zł. "Z uwagi na wysokość generowanych strat, Spółka niezmiennie wymaga finansowego wsparcia Właściciela celem podtrzymania płynności i realizacji inwestycji "- zaznaczono w projekcie.

Z kolei Szpital Solec w 2018 r. przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 43,37 mln zł odnotował stratę netto w wysokości -5,39 mln zł, co jest najniższą stratą netto w grupie miejskich szpitali ogólnych.

Proces konsolidacji miałby rozpocząć się niezwłocznie z dniem wejścia w życie uchwały.

Wniosek o zdjęcie tego punktu z obrad skierował w czwartek wiceprezydent stolicy Paweł Rabiej. - Chcemy przeanalizować jeszcze dokładnie tę uchwałę pod kątem potencjalnego zwiększenia dokapitalizowania ze względu na fakt, że warszawskie szpitale są w dość trudnej sytuacji finansowej - mówił. - Zależy nam także na tym, żeby kwestia dotycząca połączenie spółek była przedyskutowana z zespołem Szpitala Czerniakowskiego - dodał.

Poinformował, że spotkanie z przedstawicielami Szpitala Czerniakowskiego w tej sprawie zaplanowano na przyszły poniedziałek.

Zgodnie ze stanem na dzień 30 czerwca 2019 r. zatrudnienie w szpitalu na Solcu wynosiło 297,02 etatów i 136 kontraktów, natomiast zatrudnienie w Szpitalu Czerniakowskim - 626,9 etatów i 26,71 (w przeliczeniu na etaty) kontraktów.

Sonia Otfinowska - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum