DM/Rynek Zdrowia | 12-10-2011 17:02

Warszawa: czy Szpital Praski będzie spółką?

Przekształcenie w spółkę jest bardzo realne - odpowiada na pytanie portalu rynekzdrowia.pl o plany warszawskiego samorządu związane ze Szpitalem Praskim, Dariusz Hajdukiewicz, dyrektor Biura Polityki Zdrowotnej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Jak informuje nas Dariusz Hajdukiewicz w krótkim czasie zostanie ogłoszony konkurs na stanowisko nowego dyrektora, od którego miasto oczekiwać będzie przedstawienia nowej wizji Szpitala Praskiego p.w. Przemienienia Pańskiego w Warszawie, nowej strategii i harmonogramu jej realizacji.

- Oczekujemy koncepcji bilansowania się szpitala, drugorzędne jest w tym momencie, czy funkcjonować on będzie jako SPZOZ, czy jako spółka, choć przekształcenie w spółkę jest bardzo realne - tłumaczy nam dyrektor Biura Polityki Zdrowotnej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Przypomnijmy, że w poniedziałek (10 października) stołeczny ratusz przyjął dymisję dotychczasowego dyrektora praskiej lecznicy Pawła Obermeyera, który złożył ją już cztery miesiące wcześniej. Placówką - do czasu wyłonienia w konkursie nowego dyrektora - ma kierować Halina Depcik z Biura Polityki Zdrowotnej Urzędu Miasta st. Warszawy.

- Dymisja została przyjęta z powodu przekonania, że strategia realizowana przez dyrektora Obermeyera, polegająca na próbie bilansowania szpitala poprzez wzrost przychodów, nie powiodła się - mówi Dariusz Hajdukiewicz. Dodaje, że koszty funkcjonowania placówki rosły znacznie szybciej, niż przychody.

- Szpital zamiast się bilansować nadal intensywnie się zadłużał i stanął na granicy całkowitej utraty płynności finansowej - stwierdza Dariusz Hajdukiewicz. Obceną sytuację finansową lecznicy określa, jako bardzo złą. Podkreśla, że szpital ma ponad 17 mln zł straty i brak perspektyw na jej samodzielne pokrycie. Placówka jest w sumie zadłużona na około 80 mln zł.

Paweł Obermeyer był szefem szpitala od grudnia 2008 r. Udało mu się zbudować nowy pawilon, w którym znajduje się blok operacyjny. Uruchomił szpitalny oddział ratunkowy. Ściągnął specjalistów, dzięki czemu zaczęto w lecznicy wykonywać skomplikowane zabiegi kardiochirurgiczne i neurochirurgiczne.

Zdaniem byłego dyrektora zmierzał on do stworzenia nowoczesnego wielospecjalistycznego szpitala. Obermeyer podkreśla, że to musiało kosztować, ale według niego w końcu szpital wyszedłby na prostą.

Obecnie, jeszcze przed ogłoszeniem konkursu na stanowisko dyrektora lecznicy, ratusz zamierza w Szpitalu Praskim przeprowadzić audyt.