Warszawa: Szpital na Solcu bez przychodni specjalistycznych

Autor: Polska/Rynek Zdrowia • • 02 września 2009 09:39

Władze Warszawy zdecydowały, że przychodnie specjalistyczne, podlegające dotychczas Szpitalowi na Solcu, zostaną od niego odłączone i trafią do struktur innych lecznic.

Jeden z pomysłów mówi o odłączeniu 9 przychodni, które mają być podzielone na trzy grupy i wejść w struktury ZOZ-ów Mokotowa, Żoliborza i Woli. Przeciwko pomysłowi protestuje załoga przychodni i władze dzielnicy Śródmieście.

Rada dzielnicy apeluje do władz miasta o nie przyłączanie przychodni do ZOZ-ów w innych dzielnicach. Wszyscy liczyli na utworzenie samodzielnej jednostki. Radny Jerzy Budzyn (SLD) przekonuje, że stworzenie osobnej jednostki dla przychodni jest najlepszym rozwiązaniem dla pacjentów, bo  nikt tak nie zadba o interesy pacjentów ze Śródmieścia jak szef ZOZ Śródmieście.

Rada dzielnicy przekazała swoje stanowisko władzom miasta, które mogą , ale nie muszą brać go pod uwagę.

Podobną opinię wyraża Bogumiła Fryc-Gut, kierownik przychodni chorób płuc na ul. Skorupki 6a, która mówi, że nie można kierować się jedynie argumentami ekonomicznymi i kazać pacjentom jeździć do innych dzielnic.

Władze miasta podjęły decyzje o odłączeniu przychodni od Szpitala na Solcu właśnie ze względów ekonomicznych. Szpital ma ok. 50 mln zł długu i ratusz chce go przekształcić w spółkę miejską oraz skorzystać z rządowego planu B. Wówczas długi zostałyby częściowo pokryte z budżetu państwa, a resztę spłaciłoby miasto.

Aby przekształcenia nie objęły przychodni, które nie są tak zadłużone jak szpital, postanowiono odłączyć je od szpitala. Są jeszcze dwa inne pomysły na soleckie przychodnie: przyłączenie wszystkich przychodni do ZOZ-u jednej dzielnicy lub utworzenie ZOZ-u Śródmieście.

Andrzej Golimont z komisji zdrowia miejskiego ratusza uważa, że najlepszym rozwiązaniem byłoby przyłączenie tych przychodni do jednej dzielnicy, bo o pacjentów ze Śródmieścia miałby kto dbać . Rozbicie na kilka dzielnic oznaczałoby, że nie dba o nich już nikt.

Nie byłby to zresztą pierwszy taki przypadek w Warszawie. Wspólną jednostkę mają Ochota i Włochy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum