Warszawa: Szpital Bródnowski spółką w przyszłym roku

Autor: Puls Biznesu/Rynek Zdrowia • • 03 września 2009 19:22

Wojewódzki Szpital Bródnowski ma zostać zrestrukturyzowany i przekształcony w spółkę prawa handlowego w przyszłym roku.

Warszawa: Szpital Bródnowski spółką w przyszłym roku
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rada Warszawy przyjęła w czwartek (3 września) uchwałę pozwalającą na przekształcenie Szpitala Bródnowskiego w spółkę prawa handlowego. Głosowanie potwierdziło podjętą w lipcu decyzję Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Zadłużenie Szpitala Bródnowskiego, w którym jednocześnie może być hospitalizowanych 700 pacjentów, a blok operacyjny liczy 14 sal zabiegowych, na koniec marca tego roku wyniosło ok. 120 mln zł. Podczas dyskusji poprzedzającej głosowanie Zbigniew Cierpisz (PiS) zaapelował do pozostałych radnych o nieprzyjmowanie uchwały. Według niego przekształcenie szpitala nie przyniesie spodziewanych korzyści dla pacjentów i pracowników.

Radni lewicy również mieli wątpliwości. Andrzej Golimont (SLD) mówił o braku biznesplanu i braku wiedzy, czy w tym przypadku większym ryzykiem jest pozostawienie tego szpitala w obecnym kształcie, czy też komercjalizacja.

Również w czwartek (3 września) rada miasta z kolei przyjęła uchwałę, dotyczącą przekształcenia Wojewódzkiego Centrum Stomatologii na Powiślu.

Obie uchwały musi teraz zaopiniować wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Przekształcenie ma być sposobem na oddłużenie placówki dzięki jej udziałowi w tzw. planie B, który jest adresowany do samorządów. Pomoc otrzymają samorządy, które przygotują plan restrukturyzacji szpitala, powołają spółkę prawa handlowego, przedstawią biznesplan oraz propozycję spłaty zobowiązań, a samorządy uzyskają pozytywne oceny NFZ i BGK oraz akceptację wojewody. Każda jednostka samorządu terytorialnego, która weźmie udział w programie, uzyska rządowe wsparcie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze