Warszawa: Śródmieście woli przychodnie u siebie, nie na Woli

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 26 września 2009 16:15

Władze Warszawy chcą odłączyć 9 przychodni specjalistycznych Szpitala na Solcu od lecznicy i przyłączyć je do zespołu przychodni na Woli.

Warszawa: Śródmieście woli przychodnie u siebie, nie na Woli
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szpital na Solcu jest zadłużony na 50 mln zł i ma zostać przekształcony w spółkę. Jednak wiele jego przychodni zajmuje lokale, do których roszczą sobie prawo osoby  prywatne. Oznacza to możliwość zablokowania przekształceń, których warunkiem jest klarowna sytuacja własnościowa. Dlatego, zdaniem władz Warszawy, proponowane rozwiązanie jest najlepszym wyjściem.

Radni dzielnicy Śródmieście tak jednak nie uważają.

 - Nikt nam nie zagwarantuje, że przychodnie nie znikną z centrum. Wiele z tych placówek może stracić prawa do zajmowanych lokali i trzeba będzie szukać nowych.  Czy zarządowi z Woli będzie zależało na szukaniu pomieszczeń w tej części miasta?  Równie dobrze mogą szukać ich na Woli - mówi Gazecie Paweł Puławski z komisji zdrowia w radzie dzielnicy Śródmieście.

Śródmiejscy radni uchwalili zatem stanowisko, w którym postulują utworzenie nowej instytucji zarządzającej przychodniami. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do Rady Warszawy i ma zapaść pod koniec października lub na początku listopada.

Dariusz Hajdukiewcz, p.o. dyrektora Biura Polityki Zdrowotnej m.st. Warszawy, przekonuje, że przychodnie nie znikną ze Śródmieścia.

- Zostaną kierownicy przychodni i kadra. Na Woli będą jedynie kadry, administracja i księgowość. Takie rozwiązanie jest tańsze, bo nie trzeba tworzyć nowej administracji zarządzającej tylko dziewięcioma przychodniami w Śródmieściu, a to wydatek około  pół miliona złotych miesięcznie - podkreśla Hajdukiewcz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze