Warszawa. Spór o Szpital Południowy. Trzaskowski chce zwrotu, prezes NFZ komentuje

Autor: oprac. KG • Źródło: PAP22 lipca 2021 15:55

Jak zapewnił Filip Nowak, prezes NFZ trwają rozmowy dotyczące dalszej pomocy Szpitalowi Południowemu w Warszawie. Wczoraj Rafał Trzaskowski ponownie zaapelował o jego zwrot.

Warszawa. Spór o Szpital Południowy. Trzaskowski chce zwrotu, prezes NFZ komentuje
Fot. PAP/Sebastian Borowski
  • Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski kolejny raz zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o zwrot Szpitala Południowego
  • Szpital Południowy od lutego 2021 r. działa jako szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19
  • Trzaskowski alarmował, że szpital generuje długi, które w tej chwili sięgają 20 mln zł 
  • W czwartek podczas briefingu w Dolnośląskim Centrum Onkologii z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, do sprawy odniósł się szef NFZ Filip Nowak
  • Szef NFZ zadeklarował, że rozmowy dotyczące dalszej pomocy Szpitalowi Południowemu trwają

Prezes Funduszu Filip Nowak, przypominając historię powstawania szpitali tymczasowych, podkreślił, że spełniły one swoją rolę, ale zaznaczył równocześnie, że były one powoływane "w trybie bardzo szybkim", a niektóre z nich powstawały na bazie rozpoczętych inwestycji.

- Szpital Południowy to jest właśnie ta rozpoczęta inwestycja, w której zorganizowano pomoc pacjentom covidowym - powiedział.

- Oczywiście, że nie zostawimy żadnego szpitala. Ani tego, który organizował szpital tymczasowy, ani tego, w którym właśnie powstawał ten szpital, bez pomocy - zapewnił szef NFZ.

- Obecnie wypracowaliśmy mechanizmy umożliwiające przede wszystkim pomoc w uzyskaniu wynagrodzenia odpowiedniego, godnego wynagrodzenia personelowi medycznemu, który pomagał pacjentom covidowym - wyjaśnił.

Dyrektor oddziału NFZ jest w kontakcie z prezes szpitala

- Rozmowy dotyczące dalszej pomocy temu szpitalowi trwają" - poinformował Nowak.

Jak zapewnił: - Dyrektor oddziału wojewódzkiego jest na bieżąco w kontakcie z panią prezes, która teraz zarządza szpitalem i myślę, że możemy być spokojni, jeśli chodzi o przyszłość. 

Podkreślił również, że przy okazji powstania szpitala tymczasowego w Szpitalu Południowym w Warszawie, była szansa na przyspieszenie realizacji tej inwestycji.

- Myślę, że dla wszystkich warszawiaków to jest dobra wiadomość - dodał.

W Szpitalu Południowy wciąż działa szpital tymczasowym - stolica chce go odzyskać

Od 15 lutego w Szpitalu Południowym w Warszawie działa szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19. Polecenie utworzenia szpitala tymczasowego w tej placówce wydał wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Pod koniec marca, na wniosek wojewody, minister zdrowia Adam Niedzielski wydał decyzję o wprowadzeniu pełnomocnika do spółki Szpital Solec. Została nim dr Ewa Więckowska, była prezes spółki Solec od 2013 roku, która 22 lutego, po ponad siedmiu latach prezesowania, zrezygnowała z pełnienia tej funkcji.

Pod koniec maja prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wystosował do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego pismo z wnioskiem o zwrot Szpitala Południowego. W czerwcu władze stolicy ponowiły ten wniosek.

Czytaj też: Trzaskowski o Szpitalu Południowym: Apeluję o zwrot szpitala! Dług sięga już 20 mln zł

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum