Warszawa: RPO pyta Fundusz o powody zerwania kontraktu

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 września 2011 19:17

Warszawski ośrodek rehabilitacji wzroku stracił kontrakt z NFZ. Płatnik zerwał umowę z placówką, ponieważ ta nie zatrudniała psychologa dziecięcego. Rzecznik Praw Obywatelskich postanowił interweniować i pomóc poradni odzyskać umowę.

Warszawa: RPO pyta Fundusz o powody zerwania kontraktu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ośrodek mieści się w Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno-Leczniczej Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie.

NFZ twardo broni swojej decyzji twierdząc, że zgodnie z przepisami w ośrodku musi być zatrudniony psycholog, który ma doświadczenie w pracy z dziećmi z upośledzeniem wzroku. W placówce zaś przyjmuje tylko specjalista dla osób starszych, które tracą wzrok lub są niewidome - ci bowiem głównie korzystają z poradnii.

Irena Lipowicz wystąpiła do Narodowego Funduszu Zdrowia z prośbą o wyjaśnienia decyzji dotyczącej placówki.

- Jeżeli kontrakt z ośrodkiem opiewał na rehabilitację wzroku, a większość pacjentów to osoby starsze, to powinni tam pracować psycholodzy z doświadczeniem geriatrycznym, a nie psycholog dziecięcy - komentuje w Gazecie Wyborczej Barbara Imiołczyk, koordynatorka komisji ekspertów w biurze rzecznika.

Rehabilitacją wzroku dzieci zajmuje się ośrodek w Laskach. Również Stowarzyszenie "Tęcza" prowadzi w Warszawie trzy placówki z myślą o dzieciach.

- Natomiast ośrodek przy Karmelickiej jest jedynym takim miejscem w stolicy i jednym z niewielu w Polsce, gdzie na fachową opiekę i pomoc mogły liczyć osoby starsze - podkreśla na łamach Gazety dr Antonina Hummel, rehabilitantka wzroku z Akademii Pedagogiki Specjalnej.

NFZ pozostaje nieugięty.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze