Warszawa: Mazowieckie Centrum Zdrowia Publicznego nie będzie likwidowane

Autor: Życie Warszawy, JJ/Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2009 11:15

Od 1 stycznia 2010 r. Mazowieckie Centrum Zdrowia Publicznego zostanie włączone w struktury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

– Nie można mówić o likwidacji MCZP. W ramach szukania oszczędności i zwiększenia efektywności, do tej pory niezależna, teraz ta jednostka zostanie włączona w struktury urzędu. Prawdopodobnie nawet komórka, która będzie zajmować sprawami zdrowia publicznego, będzie się nazywać MCZP – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Ivetta Biały, rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego.

Do tej pory MCZP było osobną jednostką podległą wojewodzie. Od 1 stycznia jego zadania przejmą trzy wydziały Urzędu Wojewódzkiego (Polityki Społecznej, Kontroli i Audytu oraz Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego). Od nowego roku nabór także na specjalizacje lekarskie poprowadzi Urząd Wojewódzki, który zajmie się również rejestracją zakładów opieki zdrowotnej i wydawaniem pozwoleń na remonty szpitali.

Od 1 grudnia obowiązki szefa MCZP pełni obecnie Elżbieta Nawrocka, która zajmuje się połączeniem Centrum z komórkami Urzędu.

Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki tłumaczy, że takie decyzje pozwolą docelowo zredukować koszty nawet o 20 procent dzięki wspólnej obsłudze finansowej, zaoszczędzeniu na wynajmowaniu pomieszczeń.

– Trudno dzisiaj jeszcze mówić o konkretnych kwotach oszczędności ponieważ w pierwszym kroku włączamy w struktury urzędu wszystko tak jak do tej pory było w MCZP, z wszystkimi pracownikami. Później nastąpią zmiany w księgowości, która podwójna nie będzie niepotrzebna, podobnie jak kadry. O konkretach będziemy mogli mówić zatem mówić dopiero po kilku miesiącach – dodaje rzecznik wojewody.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum