Warszawa: Mazowiecki Szpital Wojewódzki zarabia, Solec - pod kreską

Autor: Gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 19 lipca 2011 13:58

Mazowiecki Szpital Wojewódzki Sp. z o.o. (dawniej Bródnowski) oraz NZOZ Solec działają w nowej formule od 1 stycznia br. Pierwszy zaczyna zarabiać, drugi znów się zadłuża.

Warszawa: Mazowiecki Szpital Wojewódzki zarabia, Solec - pod kreską

SPZOZ Wojewódzki Szpital Bródnowski miał ponad 110 mln zł długu, SPZOZ Solec był zadłużony na ponad 40 mln zł. Ich zobowiązania przejęli właściciele: w przypadku placówki z Bródna - samorząd wojewódzki, a Solca - miasto.

Mazowiecki Szpital Wojewódzki I kwartał br. zakończył z kwotą 50 tys. zł na plusie. W kwietniu było jeszcze lepiej, ponieważ NFZ zapłacił lecznicy 1 mln zł za nadwykonania. 

Dodatkowo dyrekcja szpitala zaproponowała lekarzom przejście na kontrakty, dzięki czemu spółka ograniczyła wydatki związane z kosztami zatrudnienia pracowników. Wprowadzono także płatne konsultacje profesorskie. 

Gorzej wygląda sytuacja szpitalu na Solcu. Szpital jest już ponad 1 mln złotych pod kreską. Lekarze skarżą się, że usługi komercyjne "leżą", a na porodówce zdarzają się dni bez ani jednego porodu. Pracownicy obawiają się, że miastu nie zależy na tym, by szpital nadal istniał.

Dariusz Hajdukiewicz, dyrektor Biura Polityki Zdrowotnej Urzędu m. st. Warszawy nie potwierdza tych przypuszczeń. Podkreśla, że miasto oczekuje, iż spółka do końca roku wyjdzie na zero. Dlatego w jej zarządzie znalazł się ostatnio Zbigniew Marcinkiewicz, doktor ekonomii, który przez kilkanaście lat zarządzał z powodzeniem rożnymi szpitalami w Olsztynie.

Więcej: http://warszawa.gazeta.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum