Warmińsko-mazurskie: nieduże zmiany w nocnej opiece zdrowotnej

Autor: Agnieszka Libudzka - PAP/Rynek Zdrowia • • 29 września 2017 12:49

Cztery placówki w Olsztynie, a nie - jak dotychczas - jedna, oraz inna niż dotychczas placówka w Dobrym Mieście będą od 1 października udzielały pacjentom nocnej i świątecznej pomocy medycznej - podała w piątek (29 września) Magdalena Mil z warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ.

Warmińsko-mazurskie: nieduże zmiany w nocnej opiece zdrowotnej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rzeczniczka przypomniała, że 1 października 2017 r. wchodzi w życie nowy model nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Związane jest to z uruchomieniem podstawowego systemu zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli sieci szpitali, i obowiązkiem zapewnienia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przez wszystkie szpitale, które zostały zakwalifikowane do sieci.

W regionie Warmii i Mazur zmiany dotyczą miejsc udzielania tych świadczeń w Olsztynie, gdzie nocną i świąteczną opiekę będą oferować cztery placówki, a nie - jak dotychczas - jedna. Zmiana nastąpi także w Dobrym Mieście.

W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym przy ul. Żołnierskiej w Olsztynie zostaną uruchomione porady lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej ze szczególnym uwzględnieniem opieki nad dziećmi. W Miejskim Szpitalu Zespolonym przy ul. Niepodległości w Olsztynie będzie dyżurować lekarz POZ dla dorosłych.

W Olsztynie dorośli pacjenci uzyskają także pomoc w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Żołnierskiej, a kobiety w ciąży - w szpitalu Malarkiewicz przy ul. Jagiellońskiej w Olsztynie.

W Dobrym Mieście od 1 października nocna i świąteczna opieka zdrowotna będzie udzielana w szpitalu przy ul. Grunwaldzkiej. Do tej pory pacjenci uzyskiwali pomoc w pogotowiu ratunkowym.

Pozostałe miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w regionie się nie zmienią.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka i u którego lekarza czy pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum