Warmińsko-Mazurskie: wojewoda kwestionuje wydatki Stowarzyszenia prowadzonego przez b. posła

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 sierpnia 2017 15:25

Na kwotę 1,4 mln zł wojewoda warmińsko-mazurski zakwestionował wydatki Stowarzyszenia Helper z Olsztyna, prowadzącego domy pomocy społecznej. Stowarzyszenie, którym kieruje b. poseł Tomasz Kaczmarek, odpiera zarzuty i wskazuje, że urzędnicy przekroczyli uprawienia.

Warmińsko-Mazurskie: wojewoda kwestionuje wydatki Stowarzyszenia prowadzonego przez b. posła
Inspektorzy wytknęli Stowarzyszeniu m.in., że nieprawidłowo gospodarowało zakupami do Środowiskowych Domów Pomocy. Fot. Archiwum

Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego Helper prowadzi Środowiskowe Domy Pomocy Społecznej w Olsztynie, Marcinkowie, Prejłowie, Jedwabnie i Reszlu. Prowadzenie placówek jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, przekazanych przez odpowiednie urzędy miast i gmin. Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki zlecił kontrolę wydawanych przez stowarzyszenie dotacji.

Jak poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka wojewody Bożena Ulewicz, inspektorzy prowadzili kontrole w pięciu Środowiskowych Domach Pomocy Społecznej za lata 2015-2016. W ich wyniku ustalili, że stowarzyszenie musi zwrócić kwotę 1,4 mln zł.

Dodała, że w myśl wystąpienia pokontrolnego wskazane kwoty nie są ostateczne i mogą okazać się wyższe.

- Chodzi o to, że istnieje wiele wątpliwości, których w toku kontroli nie udało się wyjaśnić - powiedziała.

- Stowarzyszenie bowiem nie współpracowało z kontrolerami albo współpracowało w bardzo ograniczonym zakresie np. bezpodstawnie odmawiało składania wyjaśnień, utrudniało albo przedłużało czynności kontrolne, dostarczało niepełne dane, wykazy albo ich w ogóle nie dostarczało - dodała rzeczniczka.

Inspektorzy wytknęli Stowarzyszeniu, że wykorzystywało dotacje celowe niezgodnie z przeznaczeniem, pobierało dotacje w nadmiernej wysokości oraz nieprawidłowo gospodarowało zakupami do ŚDP. Wskazali także "dużą skalę niegospodarności, stwierdzoną w związku z przeznaczeniem dużych kwot na zakupy sprzętu i materiałów wysokiej klasy, znanych marek".

Chodzi o zakupy markowego sprzętu sportowego i odzieży sportowej, bielizny damskiej, perfum, dziecięcych kosmetyków, ubranek niemowlęcych czy zabawek, a także deskorolek elektrycznych, czy dronów i sprzętu elektronicznego. Dotacje miały iść także na opłacenie wynajmu samochodów, będących w dyspozycji spółek powiązanych z Helperem oraz wykupienie polis ubezpieczeniowych dla prowadzących stowarzyszenie.

Prezesem Helpera jest Tomasz Kaczmarek - były poseł oraz funkcjonariusz Policji i Centralnego Biura Antykorupcyjnego. PAP nie udało się skontaktować z Kaczmarkiem.

W oświadczeniu przesłanym do mediów wskazywał wcześniej, że "Stowarzyszenie Helper, prowadzące na terenie Warmii i Mazur sześć Środowiskowych Domów Samopomocy, zawsze funkcjonowało w sposób transparentny, świadcząc opiekę osobom wykluczonym, niepełnosprawnym oraz chorym na Alzheimera na najwyższym poziomie, a wszystkie dotychczasowe kontrole przeprowadzane na przestrzeni ostatnich siedmiu lat nie kwestionowały jakichkolwiek zakupów dokonanych dla naszych podopiecznych".

Wskazywał także, że ma wątpliwości co do legalności kontroli przez Urząd Wojewódzki finansów Środowiskowych Domów Społecznych. Jego zdaniem Urząd Wojewódzki nie ma takich uprawnień w stosunku do stowarzyszenia, a jedynie w stosunku do samorządu.

Rzeczniczka wojewody podkreśliła, że działalność Stowarzyszenia Helper objęta jest postępowaniem prowadzonym przez policję, prokuraturę i Krajową Administrację Skarbową.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum