Warmińsko-Mazurskie: szpitale wygrały, będą aneksy do umów w ciągu roku

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2010 21:11

12 szpitali powiatowych z województwa warmińsko-mazurskiego, które nie podpisały jeszcze umów z Funduszem na 2010 rok, ma duże szanse na aneksowanie kontraktów.

Aneksowanie ubiegłorocznych kontraktów jest zgodne z oczekiwaniami lecznic

Aneksy do umów z ub. oznaczałyby spełnienie ich oczekiwań, jako że placówki zgadzały się na finansowanie na poziomie z czerwca 2009 roku z uwzględnieniem aneksów, zawieranych na świadczenia zdrowotne w ciągu roku 2009. Fundusz nie chciał przystać na dodanie 28 mln złotych, bo o taką kwotę chodziło, tłumacząc się brakiem środków.

Obie strony, zarówno Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ, jak i szpitale, były nieugięte i wszystko wskazywało na to, że zostanie rozpisany konkurs na świadczenia zdrowotne, realizowane przez 12 lecznic.

– W sukurs przyszedł nam Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, który 7 stycznia, po rozmowach z wiceministrem zdrowia Jakubem Szulcem, podjął się mediacji z NFZ. I stanowisko W-MOW NFZ istotnie się zmieniło – mówi portalowi rynek zdrowia.pl Halina Sarul, dyrektor Szpitala Powiatowego im. M. Kajki w Mrągowie.

W poniedziałek szpitale otrzymają zapytania o poziom finansowania i szacunki braków. Jest szansa, że w ciągu roku połatają dziury, dzięki podpisywanym sukcesywnie aneksom. Szpitale liczą na to, że środki znajdą się m.in. w podstawowej opiece zdrowotnej. Po kontrolach okazało się, że 65 tys. osób z 200 tys. zarejestrowanych na tym terenie diabetyków, to pacjenci, którzy nie wymagają specjalistycznej opieki diabetologicznej, a na ich leczenie przeznacza się potrojoną stawkę. NFZ ma odzyskiwać te pieniądze i przekazywać szpitalom powiatowym.

Kolejnym źródłem, z którego mają pochodzić pieniądze, będą wpływy ze składki zdrowotnej. Prawdopodobnie nieco większe, niż pierwotnie zakładano.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum