Gazeta, MS /Rynek Zdrowia | 16-12-2011 14:24

Warmińsko-Mazurskie: pogotowie ratunkowe zarabia na stacji paliw

W Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie można zatankować paliwo z samoobsługowych dystrybutorów. - Cały dochód przeznaczamy na naszą działalność - zachęca dyrektor Marek Myszkowski.

Kierowcy mogą kupować paliwo w siedzibie pogotowia przy ul. Pstrowskiego już od kilku lat. Dopiero jednak od niedawna mogą to robić przez całą dobę korzystając z tzw. tankomatów. - Kupujący u nas benzynę, czy olej napędowy wspomagają system ratowniczy - mówi nam dyrektor Myszkowski.

Sprzedaż benzyny, to kolejny sposób na dorobienie przez placówki medyczne. Od kilku lat szpitale próbują zarobić m.in. dzierżawiąc teren prywatnym firmom i uruchamiając płatne parkingi. Szczególnie w dużych miastach już raczej nie da się bezpłatnie zaparkować przy żadnej lecznicy. Stawka godzinowa waha się od 3 do 4 zł. Na ogół stawka naliczana jest od każdej rozpoczętej godziny. 

Zgodnie z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej poszczególne ZOZ-y są samodzielnymi podmiotami, tzn. że samodzielnie określają swoją organizację i zasady funkcjonowania., dlatego same gospodaruje przekazanymi w nieodpłatne użytkowanie nieruchomościami i majątkiem Skarbu Państwa lub komunalnym oraz majątkiem własnym.