Warmińsko-Mazurskie otrzyma więcej pieniędzy dla szpitali

Autor: JJ, MAK/Rynek Zdrowia • • 19 sierpnia 2010 11:51

Warmińsko-mazurskie szpitale otrzymają w przyszłym roku ponad 10 proc. więcej pieniędzy niż w 2010 r.

Plan finansowy NFZ podpisany przez minister Ewę Kopacz przewiduje na leczenie pacjentów w Wamińsko-Mazurskim prawie 2 miliardy złotych.

- W porównaniu do pierwotnego planu w 2011 r. nastąpi wzrost finansowania o 8 proc. - mówi Gazecie Wyborczej Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa NFZ w Olsztynie.

Ten wzrost dla Warmii i Mazur jest skutkiem zmiany sposobu naliczania pieniędzy dla poszczególnych regionów. Przypomnijmy, że we wrześniu 2009 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o świadczeniach zdrowotnych dotyczącą algorytmu, na podstawie którego Narodowy Fundusz Zdrowia dzieli pieniądze dla na leczenie dla poszczególnych województw.

Obowiązujący wcześniej algorytm uzależniał wysokość środków trafiających do oddziałów wojewódzkich NFZ od dochodów gospodarstw domowych, które znajdują się na ich terenie. Sytuacja taka powodowała, że do biedniejszych regionów trafiało mniej pieniędzy na leczenie.

Według nowych przepisów, od stycznia 2010 roku środki docierające do regionalnych oddziałów NFZ dostosowane są do liczby i kosztów wykonywanych świadczeń medycznych.

Jednak nowy algorytm powoduje, że pięć województw, m.in. mazowieckie i śląskie, dostanie mniej pieniędzy na leczenie niż w 2010 r. Jak wyjaśniał podczas obrad sejmowej komisji zdrowia prezes NFZ Jacek Paszkiewicz, nowy algorytm doprowadził do sytuacji, w której np. w stosunku do drugiego półrocza bieżącego roku Mazowsze dostanie o 406 mln zł mniej, a Pomorze –  o 116 mln zł. Stracą też inne bogatsze regiony, np. Śląsk (o 200 mln zł mniej).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum