Warmińsko-Mazurskie: najwięcej pieniędzy z rezerwy NFZ dostaną szpitale

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 18 listopada 2013 11:08

Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ otrzymał 23 mln zł z podziału rezerwy ogólnej Narodowego Funduszu Zdrowia. Większość tej kwoty - 14,6 mln - zostanie przeznaczona na leczenie szpitalne.

Warmińsko-Mazurskie: najwięcej pieniędzy z rezerwy NFZ dostaną szpitale

Jak informuje Magdalena Mil, rzecznik NFZ w Olsztynie, o milion złotych więcej dostaną też lekarze rodzinni, m.in. na badania specjalistyczne, na które będą mogli skierować większą liczbę chorych. Ponadto 600 tys. otrzymają placówki rehabilitacyjne.

Na uregulowanie nadwykonań z ubiegłych lat przeznaczono 6,5 mln zł. Na pokrycie wszystkich zaległości nie wystarczy. W przypadku szpitali z Olsztyna, nawet gdyby przeznaczyć na ten cel całą rezerwę przekazaną przez NFZ, wystarczyłoby zaledwie na część nadwykonań - wylicza Gazeta Wyborca.

Sama tylko olsztyńska Poliklinika MSW w 2012 r. wydała 27 mln zł więcej, niż przewidywał kontrakt z NFZ, który wynosił 100 mln zł. A zadłużenie tego szpitala rośnie. Do połowy roku wartość ponadlimitowych procedur medycznych wzrosła o kolejne 12 mln.

Szpital Dziecięcy w ubiegłym roku wykonał zabiegów na 3,3 mln zł ponad kontrakt, przyjmując w tym czasie 25 tys. małych pacjentów. Ta suma do końca sierpnia wzrosła o kolejne 2,7 mln zł.

Tegoroczny budżet Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wyniósł niespełna 2,3 mld zł.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum