×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Warmińsko-Mazurskie: lekarze dla zysku zawyżali liczbę chorych

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: KR/Rynek Zdrowia, PAP   • 14 grudnia 2009 14:30

Po wprowadzeniu nowych zasad płacenia za leczenie cukrzycy i chorób układu krążenia na Warmii i Mazurach "wybuchła

Warmińsko-Mazurskie: lekarze dla zysku zawyżali liczbę chorych
Fundusz wziął pod lupę "epidemię" zachorowań...Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pod koniec 2008 roku NFZ wprowadził nowe zasady płacenia lekarzom za pacjentów chorych na cukrzycę i choroby układu krążenia. W 2009 r. za jednego pacjenta lekarz rodzinny dostawał od NFZ 8 zł miesięcznie. Za pacjenta chorego na cukrzycę lub choroby układu krążenia, który wymaga m.in. szczegółowych badań np. poziomu cukru we krwi i ciśnienia – 24 zł.

Od kiedy lekarze rodzinni zaczęli dostawać trzy razy więcej pieniędzy za ww. pacjentów niż za innych, lawinowo wzrosła ilość chorych na te choroby. O tym, że lekarze rodzinni zawyżają liczbę chorych na cukrzycę warmińsko-mazurski NFZ zorientował się w połowie roku.

– Wyglądało na to, że wybuchła epidemia. Liczba chorych przekroczyła znacznie średnią wojewódzką i średnie innych województw. Okazało się, że na Warmii i Mazurach na cukrzycę i choroby krążenia choruje 205 tys. pacjentów. Te nadzwyczajne wyniki skłoniły NFZ do kontroli podstawowych zakładów opieki zdrowotnej – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Magdalena Mil, rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Olsztynie.

Po weryfikacji NFZ liczba chorych spadła do 140 tys! Po skontrolowaniu 16 największych placówek i komputerowej weryfikacji leczenia tego rodzaju schorzeń ustalono, że tzw. wskaźnik 3 był naliczany nawet wtedy, gdy pacjenci cukrzycowi i krążeniowi zgłaszali się po recepty, a te lekarze najczęściej wypisywali zaocznie, bez przeprowadzania wywiadu z pacjentem i wykonywania szczegółowych badań.

Kontrole wciąż trwają, lekarze nie muszą na razie oddawać pieniędzy Funduszowi. Jednak jak zapewniła Rynek Zdrowia rzecznik regionalego NFZ, zainstniałe przypadki zostaną na pewno wzięte pod uwagę przy aneksowaniu umów na 2010 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze