Warmińsko-Mazurski NFZ szuka 10 dodatkowych mobilnych zespołów szczepiących

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2021 15:40

Olsztyński oddział Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosił nabór na 10 dodatkowych mobilnych zespołów szczepiących na Warmii i Mazurach. Mają one dojeżdżać do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą dotrzeć do stacjonarnego punktu szczepień.

Warmińsko-Mazurski NFZ szuka 10 dodatkowych mobilnych zespołów szczepiących
W planach oddziału Funduszu w Olsztynie jest wyłonienie 10 zespołów mobilnych, które zapewnią wsparcie już działającym zespołom w populacyjnych punktach szczepień. Fot. Katarzyna Gubała/PTWP

Jak poinformowała PAP rzecznik prasowa oddziału NFZ w Olsztynie Magdalena Mil, rozstrzygnięcie naboru planowane jest na 5 lutego.

- W planach mamy wyłonienie 10 zespołów mobilnych, które zapewnią wsparcie już działającym zespołom w populacyjnych punktach szczepień. Dodatkowe zespoły mają zabezpieczyć przede wszystkim pacjentów z mniejszych gmin i miejscowości, do których nie zawsze będzie w stanie dojechać zespół ze stacjonarnego punktu szczepień - wyjaśniła.

Wyłonione zespoły wyjazdowe mają stacjonować w Bartoszycach, Nidzicy, Giżycku, Olecku, Ełku, Elblągu, Iławie, Kętrzynie, Olsztynie i Ostródzie. Będą uzupełnieniem dla istniejącej sieci 213 punktów szczepień w regionie.

Jak przekazała rzeczniczka, przy wyborze obszarów zabezpieczenia w dodatkowe zespoły mobilne NFZ kierował się odległościami między punktami szczepień, liczbą pacjentów obłożnie chorych, tzw. leżących, a także bezpieczeństwem transportu szczepionki w odpowiednich warunkach do miejsca zamieszkania pacjenta.

Przypomniała, że szczepienie dla pacjentów jest bezpłatne. Za wyjazd mobilnego zespołu płaci NFZ. Za zaszczepienie pacjenta w domu przez mobilny zespół szczepiący zapłaci 141 zł. To cena za podanie jednej dawki. Mieszczą się w niej koszty: dojazdu do pacjenta, kwalifikacji do zaszczepienia, podanie szczepionki. Uwzględnia też koszt wyjazdów, w wyniku których pacjent nie zostanie zaszczepiony, ponieważ lekarz z zespołu mobilnego nie zakwalifikował go do szczepienia ze względów medycznych lub pacjent nagle wycofał zgodę na szczepienie.

Nabór jest kierowany do podmiotów leczniczych, które nie utworzyły populacyjnych punktów szczepień, a pierwszeństwo w zakwalifikowaniu będą miały placówki mające zespoły ratownictwa medycznego, a także szpitale węzłowe z wykazu Ministerstwa Zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze