Warmia i Mazury: szpitale powiatowe odmawiają podpisania nowych kontraktów

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 stycznia 2010 20:33

Dyrektorzy wielu lecznic powiatowych odmówili podpisania kontraktów na 2011 r. w wysokości proponowanej przez Fundusz.

Warmia i Mazury: szpitale powiatowe odmawiają podpisania nowych kontraktów

Kontraktów nie chcą podpisać: Mazurskie Centrum Zdrowia Pro Medica z Ełku, Olmedica Sp. z o.o. z Olecka, NZOZ Szpital Powiatowy im. F.Lange w Nowym Mieście Lubawskim, a także powiatowe szpitale w Działdowie, Giżycku, Węgorzewie, Mrągowie, Szczytnie, Bartoszycach, Piszu, Dobrym Mieście i Biskupcu.

– Podjęliśmy decyzję, że nie podpiszemy umów na obecny rok, jeśli nie będzie spełniony podstawowy warunek, czyli kontrakty na poziomie 30 czerwca 2009 r. – mówi Andrzej Bujnowski, dyrektor spółki Pro Medica.

Placówki, które nie podpisały umów, będą w styczniu i lutym pracować według kontraktu z grudnia 2009 r. NFZ powinien w ciągu tych dwóch miesięcy rozpisać konkurs lub ogłosić uproszczoną wersję postępowania konkursowego. Szpitale ze wschodniej części regionu, z powiatów, które tworzą zwarty obszar, mają nadzieję, że dzięki temu mają mocniejszą pozycję przetargową w rozmowach z NFZ.

Skoordynowane z innymi województwami działania zapowiada Marek Michniewicz, dyrektor szpitala w Szczytnie i przewodniczący związku pracodawców, zrzeszającego powiatowe szpitale z regionu.

– Wspólnie z placówkami z Lubelskiego i Podkarpackiego, które znalazły się w podobnej sytuacji, wystosujemy do premiera list otwarty z żądaniem traktowania naszych regionów tak jak innych – podkreśla Michniewicz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum