Warmia i Mazury: sejmik apeluje o zmianę algorytmu

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2009 19:43

Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego przyjął we wtorek (25 sierpnia) stanowisko, w którym apeluje o wprowadzenie nowego algorytmu podziału środków na leczenie pomiędzy województwa, opartego o wskaźnik populacyjny, strukturę wiekową i ryzyka zdrowotne.

Warmia i Mazury: sejmik apeluje o zmianę algorytmu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Domaga się również zwiększenia puli na świadczenia zdrowotne na Warmii i Mazurach w roku 2009 i latach następnych, w tym pełnego pokrycia tzw. nadlimitów.

Wicemarszałek Jolanta Szulc informuje, że wtorkowa odezwa sejmiku jest trzecim w tym roku stanowiskiem samorządu w sprawie zmiany algorytmu.

- Poprzednie wystosowaliśmy w lutym, a potem w lipcu po spotkaniu z marszałkami wschodnich województw w Lublinie - mówi wicemarszałek. - Wciąż chodzi nam o to samo, czyli równy dostęp do świadczeń.

Warmia i Mazury są pokrzywdzone przy podziale funduszy na ochronę zdrowia. Stosowany przez NFZ algorytm krzywdzi biedne regiony, zyskują zaś bogate województwa, w przeliczaniu środków brany jest bowiem pod uwagę m.in. średni dochód na gospodarstwo domowe. Tymczasem koszty leczenia w całym kraju są takie same.

Sławomir Ogórek, dyrektor Szpitala Powiatowego w Ostródzie, twierdzi, że zmiana algorytmu jest konieczna także ze względu na coraz większe zadłużenie szpitali na skutek niezapłaconych nadlimitów.

- W poprzednich latach za porody i ratowanie życia refundacja sięgała 80-100 proc. - mówi Ogórek. - W tym roku możemy liczyć na ułamek tych wielkości. Zdajemy sobie sprawę z kryzysu, jednak jego skutki byłyby mniejsze przy innym algorytmie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum