Wałbrzych: związkowcy nie chcą komercjalizacji szpitala

Autor: Tygodnik Wałbrzyski/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2012 11:58

Obniżka pensji i zwolnienia pracowników, dłuższa kolejka dla pacjentów, a nawet możliwość upadku placówki. To zdaniem związków zawodowych ze Specjalistycznego Szpitala im. dr. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu grozi, gdy placówka zostanie przekształcona. Dlatego pracownicy szpitala zawiązali komitet obrony placówki - informuje Tygodnik Wałbrzyski.

Wałbrzyski szpital ma zostać przekształcony w spółkę kapitałową. Sto procent udziałów ma w niej objąć samorząd województwa. Dzieki temu placówka ma zostać oddłużona. Samorząd, który jest organem założycielskim dla szpitala zapewnia, że przekształcenie nie niesie żadnych zagrożeń dla pacjentów.

Według założycieli Społecznego Komitetu Obrony Szpitala jest zdecydowanie inaczej. W jego składzie są przedstawiciele Solidarności, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz związków branżowych działających na terenie szpitala. 

Według nich przekształcenie szpitala może naruszyć konstytucję, która gwarantuje wszystkim obywatelom bezpłatny dostęp do służby zdrowia. A o taki, jak podkreślają,  w komercyjnym szpitalu nastawionym na zysk może być trudno. Członkowie komitetu boją się także, że szpital, który stanie się spółką może upaść (obecnie jest to niemożliwe), a w konsekwencji - może zostać sprywatyzowany.

Więcej:www.tygodnik.walbrzyski.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum