Wałbrzych: są miejsca dla pacjentów z Kłodzka

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia • • 02 czerwca 2010 12:57

Wałbrzyski Ośrodek Psychiatrii, mieszczący się w Specjalistycznym Szpitalu im. Sokołowskiego w Wałbrzychu, który funkcjonuje od listopada ubiegłego roku, poprawił dostępność pacjentów do opieki psychiatrycznej.

Wątpliwości w tej materii wzbudziła jednak wypowiedź dla mediów Jadwigi Radziejewskiej, dyrektor SP ZOZ  w Kłodzku która stwierdziła, że zdarzały się sytuacje, w których pacjent po próbie samobójczej nie został przyjęty w Wałbrzychu i musiał być leczony w Kłodzku, na oddziale wewnętrznym.

– Dzięki realizowanemu od 2008r. przez Urząd Marszałkowski „Programowi modernizacji lecznictwa psychiatrycznego na Dolnym Śląsku” poprawiła się dostępność i jakość opieki psychiatrycznej, zabezpieczanym do października 2009 r. przez Szpital w Stroniu – stwierdza w rozmowie z dziennikarką Gazety Wrocławskiej Martyna Szurmińska, ordynator oddziału psychiatrycznego w Wałbrzychu, który został przeniesiony ze Stronia.

– NFZ przeniósł kontrakt na leczenie pacjentów w oddziałach ogólnopsychiatrycznych ze Stronia do Wałbrzycha, a sądowych do Lubiąża. W Wałbrzychu mamy 65 miejsc na oddziale całodobowym i 30 na dziennym (Stronie miało 70 zakontraktowanych łóżek stacjonarnych) – dodaje Szurmińska.

Zdaniem ordynator wałbrzyskiego oddziału psychiatrycznego ważne jest, że liczba pacjentów leczonych w Wałbrzychu (ok. 140 osób miesięcznie) jest większa od liczby pacjentów, którzy korzystali ze świadczeń udzielanych przez szpital w Stroniu (ok.100 osób miesięcznie).

W odpowiedzi na zarzut dotyczący odesłania pacjenta po próbie samobójczej Szurmińska stwierdza, że oczywiste jest, że osoba zatruta lekami wymaga początkowo monitorowania w oddziale wewnętrznym lub intensywnej terapii. Leczenie psychiatryczne wchodzi w grę w drugiej kolejności po odtruciu, ustabilizowaniu stanu somatycznego.

Więcej: www.gazetawroclawska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum