Wałbrzych: oddłużona spółka szansą na rozwój szpitala

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2012 09:50

Specjalistyczny Szpital im. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu znalazł się na liście placówek medycznych województwa dolnośląskiego, które mają być przekształcone w spółki prawa handlowego. Jego zadłużenie powstało w latach 2003-2006 i było wynikiem zaciągniętych kredytów na restrukturyzację.

Co prawda Dolny Śląsk przestał już być regionem o największym stopniu zadłużenia placówek ochrony zdrowia w kraju, i spadł na czwartą pozycję, ale istniejące zobowiązania finansowe nie pozwalają na ich dalszy rozwój - w 2011 roku zobowiązania wyniosły 384 mln zł. Jednocześnie, uwzględniając amortyzację, jednostki ochrony zdrowia wypracowały w tym okresie 57 mln zł zysku.

- To, co jeszcze generuje nasz dług, to zobowiązania długoterminowe wynikające w części z kredytów restrukturyzacyjnych naszych jednostek zaciągniętych na początku procesu restrukturyzacyjnego - powiedział nam Jarosław Maroszek, dyrektor departamentu polityki zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Przypomniał, że tamta restrukturyzacja polegała na zmianie zobowiązań krótkoterminowych na długoterminowe.

Charakterystycznym przykładem zjawiska, o którym mówił dyrektor Maroszek jest Specjalistyczny Szpital w Wałbrzychu. Do dziś lecznica spłaca kredyt udzielony na restrukturyzację w wysokości kilkuset tysięcy złotych miesięcznie.

- Pozytywie oceniam zamiar przekształcenia Szpitala w Wałbrzychu i zachęcam załogę do przyjęcia warunków, które określił Dolnośląski Urząd Marszałkowski w oparciu o ustawę o działalności leczniczej. Daje ona szansę pozbycia się zadłużenia, które powstało w latach 2003-2006 - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Szełemej jest lekarzem i menedżerem ochrony zdrowia, przez wiele lat kierował wałbrzyskim szpitalem, był też pełnomocnikiem zarządu województwa dolnośląskiego ds. polityki zdrowotnej. Poproszony o komentarz w sprawie przekształcenia podkreślił, że wałbrzyski szpital będzie mógł się pozbyć  zobowiązań, gdyż przejmie je Urząd Marszałkowski.

- Co równie ważne, Szpital Sokołowskiego bez przekształcenia nie może się dalej rozwijać. Osiągnął bowiem taki poziom wykorzystania środków z NFZ, że w wyobrażalnej perspektywie nie ma już dalszych możliwości rozwoju - stwierdził.

Zwrócił też uwagę, że są obszary, w których zainwestowanie dodatkowych środków, spoza Funduszu - w razie przekształcenia szpitala w spółkę - przyniesie wymierne efekty. - Oceniam je na 5-10 proc. obecnego budżetu szpitala, a ten wynosi ok. 120 mln zł - wyjaśnił.

- Są to głównie te obszary, w których szpital ma niekwestionowaną, wysoką pozycję w regionie. Jest to onkologia, ortopedia, okulistyka, neurochirurgia, neuroradiologia interwencyjna, kardiologia, rehabilitacja. W tych dziedzinach jest możliwość rozwoju, gdyż mieszkańcy z regionu wałbrzyskiego wyjeżdżają do innych ośrodków Dolnego Śląska, żeby realizować świadczenia, które można by wykonać w Wałbrzychu - kontynuował.

Roman Szełemej podkreślił, że szpital nie ma powodu rezygnować z szansy, jaką daje spółka, tym bardziej że samorząd województwa zachowa kontrolę nad szpitalem. Nie ma więc ryzyka, że jakieś rodzaje świadczeń, po przekształceniu w spółkę prawa handlowego, nie będą wykonywane.

- Szpital pozostanie jednostką publiczną i będzie realizował wszystkie świadczenia, również te nierentowne, które będzie rekompensował zyskiem ze świadczeń komercyjnych - zaznaczył w rozmowie z nami.

Dodajmy, że na liście planowanych do przekształcenia placówek, którą mają omawiać radni województwa są jeszcze: Obwód Lecznictwa Kolejowego przy ul. Joannitów we Wrocławiu, Zakład Sprzętu Ortopedycznego przy ul. Poświęckiej, Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc przy ul. Grabiszyńskiej, a także Zakład Lecznictwa Odwykowego dla Osób Uzależnionych od Alkoholu w Czarnym Borze.

Samorząd województwa dolnośląskiego jest organem założycielskim dla 26 samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum