Wałbrzych: nie ma kto stwierdzać zgonów

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2018 10:55

Prezydent Wałbrzycha, który pełni równocześnie funkcję starosty powiatu wałbrzyskiego grodzkiego, jak również Jacek Cichura - starosta powiatu wałbrzyskiego ziemskiego, opublikowali ogłoszenia dotyczące oferty pracy skierowanej do lekarzy mieszkających w Wałbrzychu lub powiecie wałbrzyskim.

Od października pojawiła się luka prawna, którą trzeba wypełnić. Fot. archiwum

Do obowiązków lekarzy, których poszukuje się w ogłoszeniu, będzie należało: stwierdzenie zgonu i ustalenie jego przyczyn oraz wystawienie karty zgonu osobom zmarłym w Wałbrzychu lub w jednej z ośmiu gmin powiatu wałbrzyskiego.

Chodzi o przypadki, gdy nie można ustalić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza leczącego zmarłego w jego ostatniej chorobie.

Do końca września 2017 roku nie było problemu przy tego typu przypadkach. Zgon pacjenta stwierdzał i wystawiał stosowny dokument np. lekarz miejscowego pogotowia ratunkowego w ramach tzw. nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Od października pogotowie ratunkowe przestało świadczyć tego typu usługi. Od października pojawiła się luka prawna, którą trzeba wypełnić.

Jak wyjaśnia Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha, problem dotyczy osób spoza Wałbrzycha, które nie są pacjentami miejscowych ośrodków zdrowia i umierają w tym mieście. Interpretacje ustawy, która reguluje te kwestie są nieprecyzyjne.

Więcej: www.gazetawroclawska.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum