Wadowice: szpital w krzyżowym ogniu kontroli

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 17 maja 2010 15:44

Starostwo Powiatowe zażądało od Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach planu naprawczego oraz wyjaśnień w sprawie ujemnego wyniku za pierwszy kwartał 2010 r.

Jak podaje Gazeta Krakowska, Starostwo Powiatowe w Wadowicach domaga się wyjaśnień w sprawie zadłużenia szpitala i oczekuje stworzenia planu naprawczego.

W rozmowie z Rynkiem Zdrowia Janina Zaborska, dyrektor ds. ekonomicznych Zespołu, przyznaje, że jest zaskoczona pismami ze starostwa. Na ostatnim spotkaniu dyrekcji lecznicy i starostwa (7 maja) omawiana była sytuacja finansowa placówki. W konkluzji uzgodniono opracowanie programu naprawczego przez dyrekcję placówki, jednak bez określania terminu, szczególnie tak krótkiego.

Tym bardziej, że w lecznicy trwa właśnie kontrola podjęta przez starostwo, a niedawno w szpitalu zakończyła się kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej, która w kwestii projektu pawilonu „E” była pozytywna dla placówki.

Jak podkreśla dyrektor Zaborska, zobowiązania wymagalne lecznicy sięgają 900 tys. zł, a gdyby starostwo zapłaciło szpitalowi za projekt pawilonu „E” zgodnie z zawartym porozumieniem, suma zadłużenia wymagalnego wynosiłaby jedynie 200 tys. zł. Do tego, wkrótce ZZOZ w Wadowicach ma otrzymać ponad 600 tys. zł z funduszy unijnych za zakupione w 2009 r. karetki.

– Tymczasem zostaliśmy zobowiązani do wyjaśnienia ujemnego wyniku finansowego za pierwszy kwartał i do przygotowania planu naprawczego w terminie, który nie daje możliwości przeprowadzenia gruntownej analizy całości zagadnienia. Mamy na to czas do 31 maja br. Oczywiście zastosujemy się do zaleceń starostwa, ale trudno doszukać się w tym logiki oraz podkreślanej ostatnio dobrej współpracy – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dyrektor ds. ekonomicznych wadowickiego ZZOZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum