Wadowice: szpital poważnie zadłużony

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 09 maja 2016 15:58

Szpital Powiatowy w Wadowicach z roku na rok popada w coraz większe kłopoty finansowe. W 2016 r. ma już 24 mln zł zadłużenia - o 3 mln zł więcej niż rok wcześniej. Brakuje pieniędzy na uregulowanie bieżących należności.

Fot. Fotolia

Na ostatniej sesji radni powiatowi zapoznali się z z wynikami finansowymi szpitala za 2015 r. oraz z audytem przygotowanym przez zewnętrzną firmę doradczą. Przedstawili je Józef Budka (dyrektor szpitala od kwietnia 2015) oraz biegły rewident. Z danych wynika, że sytuacja finansowa szpitala tak zła jeszcze nie była nigdy, a zadłużenie cały czas rośnie - podaje Gazeta Krakowska.

Audytor zwrócił m.in. uwagę na wysokie koszty funkcjonowania szpitala, przerost zatrudnienia w szpitalnej administracji oraz na nadmierne obciążenie pracą lekarzy i pielęgniarek.

Bilans sporządzony na dzień 31 grudnia 2015 r. wykazał, że rachunek zysków i strat za rok obrotowy, liczony od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2015 r., zamknął się stratą w wysokości ok. 2,88 mln zł netto i zadłużenie placówki dalej rośnie.

Straty bilansowe wadowickiego szpitala za lata ubiegłe wynoszą już ponad 24 mln zł. Na koniec 2014 r. było to 21 mln zł. To aż o 7 mln zł. więcej, niż wynosi cały majątek szpitala (budynki, sprzęt). Ostatni raz szpital był na plusie w 2006 r.

Więcej: www.gazetakrakowska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum