Wadowice: im więcej pacjentów, tym więcej kłopotów (finansowych)

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2010 13:15

Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II Wadowicach ma kłopoty - za 11 miesięcy ub. roku NFZ jest mu winny 2,6 mln zł za tzw. nadwykonania.

– Usytuowanie i uwarunkowania placówki powoduje, że właściwie permanentnie mamy ostry dyżur 24-godziny na dobę. Nie możemy odesłać pacjentów którzy potrzebują pomocy z kwitkiem, żaden lekarz by tak przecież nie postąpił, bez względu na to czy mieści się w limicie czy nie – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Krystyna Grzesiek, dyrektorka wadowickiego szpitala. – Taka sytuacja może doprowadzić szpital na skraj bankructwa. Za wykonane zabiegi powyżej limitu ktoś przecież musi w końcu zapłacić. Zobaczymy co będzie dalej. Nie wykluczam, że wystąpię na drogę sądową przeciwko NFZ a być może wystąpimy przeciwko Funduszowi w większej grupie dyrektorów szpitali.

Kwestia zapłaty przez NFZ za nadwykonania, to nie jedyny problem wadowickiego szpitala. Placówka stara się o dostosowanie do odpowiednich standardów, zabezpieczenia usług dla pacjentów na możliwie najwyższym poziomie. W planach jest modernizacja i rozbudowa pawilonu, między innymi z oddziałem obserwacyjno zakaźnym. Powstał już jego kompletny projekt, zgodnie z porozumieniem zawartym pomiędzy szpitalem a starostwem. Problem jest także w tym, że, nie wypowiadając owego porozumienia starostwo nie chce zapłacić za jego wykonanie (840 tys. zł) ponieważ... w takim kształcie szpital byłby za duży.

– Uważam, że wydawanie pieniędzy na półśrodki i nie osiąganie założonego celu jest to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Musimy zrealizować to co sobie założyliśmy, bo gdyby się tak nie stało będziemy musieli zwrócić zwrócić pieniądze unijne, a na to nas tym bardziej nie stać – konkluduje dyrektor Grzesiek.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum