WRDS za kompromisem ws. fuzji szpitali w Chorzowie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 lutego 2017 18:58

O dialog i znalezienie kompromisu ws. planowanego połączenia dwóch miejskich szpitali w Chorzowie zaapelowało prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (WRDS). Personel jednej z placówek opowiada się za fuzją, a drugiej - przeciw.

WRDS za kompromisem ws. fuzji szpitali w Chorzowie
Uchwała rady miasta najprawdopodobniej będzie uchylona z powodu naruszenia przepisów o konsultacjach społecznych. Fot. archiwum

Sprawa wywołuje duże emocje. W związku z planowaną reformą systemu służby zdrowia i wprowadzeniem tzw. sieci szpitali, samorząd Chorzowa podjął bowiem decyzję o połączniu dwóch miejskich jednostek: Zespołu Szpitali Miejskich (ZSM) oraz Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii im. dr. Edwarda Hankego (ChCPiO). Za fuzją opowiada się personel ZSM, a przeciw - przedstawiciele szpitala pediatrycznego.

Na początku lutego podjęto już w tej sprawie uchwałę rady miasta. Najprawdopodobniej będzie ona jednak uchylona z powodu naruszenia przepisów o konsultacjach społecznych.

Dialog "trudny i pełen emocji"
W poniedziałek sprawa trafiła na forum regionalne. Temat połączenia szpitali poruszany był podczas obrad prezydium WRDS. I choć prezydium Rady nie wydało żadnego stanowiska w tej sprawie, niewykluczone, że sprawa trafi na wtorkowe, plenarne posiedzenie WRDS.

- My, jako prezydium Rady, przede wszystkim zachęcamy do kontunuowania dialogu, żeby strony dalej ze sobą rozmawiały, żeby znalazły jakieś kompromisowe rozwiązanie. Obawy stron częściowo związane są np. z takimi kwestiami jak nazwa (połączonego - PAP) szpitala, a myślę, że są to sprawy, które można rozwiązać. Natomiast sama kwestia, czy szpitale połączyć, czy nie, jest decyzją ich właściciela, czyli miasta, i z tą decyzją trzeba się liczyć - podkreślił przewodniczący śląskiej WRDS Marek Zychla.

Przyznał też, że tego typu spotkania "są trudne i pełne emocji". - Widzę jednak, że jest dobra wola po wszystkich stronach i chciałbym, żeby doszło do jakiegoś kompromisu - podkreślił. Wniosek o włączenie tematu połączenia chorzowskich szpitali do porządku obrad prezydium został zgłoszony przez wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka.

Dwa w jednym - żeby wejść do sieci
Pełnomocnik prezydenta Chorzowa ds. aktywizacji społecznej Magdalena Sekuła wskazała, że w jej ocenie, sprawa fuzji szpitali powinna zostać rozwiązana na poziomie miasta, a nie na forum regionalnym. Przypomniała też, że powołano w mieście komisję, która zajmuje się sprawą.

- Sieć szpitali nie jest naszym pomysłem, ale rządu, my chcemy się tylko do tych zmian dostosować, żeby nikt nam nie zarzucił, że zaniedbaliśmy tę kwestię i że brakuje usług dla dorosłych chorych lub musimy zwalniać ludzi. Byłoby to skrajnie nieodpowiedzialne ze strony miasta - argumentowała. Zapewniła też, że samorząd będzie kontynuował rozmowy ze stronami i dążył do kompromisu.

Za połączeniem szpitali opowiada się personel ZSM. W poniedziałek (27 lutego) rano podczas spotkania z dziennikarzami lekarze placówki przekonywali, że tylko taka decyzja zapewni pacjentom dotychczasowy poziom leczenia.

Jak bowiem argumentowali, po planowanych zmianach i wprowadzeniu tzw. sieci szpitali, ZSM znalazłby się na pierwszym poziomie finansowania (szpitali powiatowych), co w konsekwencji nieotrzymania finansowania na dotychczasowym poziomie mogłoby skutkować zamknięciem m.in. oddziału hematologii czy okulistyki.

Tymczasem lekarze z ChCPiO przeciwstawiają się fuzji szpitali, wskazując m.in. na renomę i dorobek placówki.

Nie jest to chyba naszą wadą, że chcemy o to walczyć - mówiła dr Magdalena Dudzińska ze Społecznego Komitetu Ratowania Chorzowskiej Pediatrii. Jej zdaniem samorząd podejmując uchwałę postawił szpital przed faktem dokonanym. - A kolejność powinna być taka: ustawa, weryfikacja podmiotów przez NFZ, (…) dopiero ostatnim etapem jest połączenie, jeżeli nic innego nie da się zrobić - podkreśliła.

Zapewniła też, że sprzeciwiający się fuzji personel szpitala pediatrycznego nie ma żadnych ukrytych interesów. - Naszym interesem jest tylko interes naszych pacjentów - podkreśliła.

Trwa akcja informacyjno-protestacyjna
Od piątku w ChCPiO trwa akcja informacyjno-protestacyjna. Jak powiedziała Katarzyna Kubica ze szpitalnej Solidarności, akcja będzie kontynuowana, dopóki Urząd Miasta nie rozpocznie z placówką "rzeczywistego dialogu" prowadzącego do kompromisu.

Jak głosi przyjęta w lutym uchwała rady miasta, połączenie szpitali następuje poprzez przeniesienie całego mienia ChCPiO na ZSM. Pracownicy pierwszego z tych szpitali staną się pracownikami drugiego.

W ocenie samorządu, po połączeniu szpitale znalazłyby się na poziomie trzecim (wieloprofilowych szpitali specjalistycznych) i uzyskały w ten sposób najwyższy poziom referencyjności. Podejmowanie działań jeszcze przed przyjęciem ustawy, władze Chorzowa tłumaczyły krótkim czasem na wdrożenie procedur.

Jednak najprawdopodobniej - z powodu naruszenia przepisów o konsultacjach społecznych - uchwała będzie uchylona. - Podjęliśmy już jednak kroki, by podjąć ją raz jeszcze, tym razem z uwzględnieniem tych terminów konsultacji społecznych. Projekt uchwały wpłynął już do związków reprezentatywnych, a potem - jeśli nic się nie zmieni - rada miasta podejmie uchwałę raz jeszcze - powiedziała Sekuła.

W ocenie stron sporu, ten dodatkowy czas być może pozwoli na wypracowanie uzgodnionego w drodze kompromisu stanowiska.

Projekt ustawy o tzw. sieci szpitali w ubiegłym tygodniu został przyjęty przez rząd. Zgodnie z nim przepisy miałyby obowiązywać od 1 października 2017 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum