WOW NFZ: zmiany w zakresie stacjonarnej rehabilitacji neurologicznej

Autor: WOW NFZ/Rynek Zdrowia • • 17 sierpnia 2020 17:27

Od 1 października tego roku Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. W. Degi UMP nie będzie realizował umowy z NFZ w zakresie rehabilitacja neurologiczna, którą do tej pory realizował na 23 łóżkach, bowiem poinformował o rozpoczęciu realizacji projektu w ramach Wielkopolskiego RPO na lata 2014-2020 z Europejskiego Funduszu Społecznego.

WOW NFZ: zmiany w zakresie stacjonarnej rehabilitacji neurologicznej
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W związku z powyższą informacją wielkopolski oddział funduszu wyraził zgodę na zmianę umowy za porozumieniem stron (umowa w zakresie rehabilitacji neurologicznej to część tzw. umowy sieciowej).

W Wielkopolsce ze stacjonarnej rehabilitacji neurologicznej pacjenci mogą korzystać w 13 ośrodkach na terenie regionu. Największą liczbą łóżek – 109, dysponuje Bonifraterskie Centrum Zdrowia w Piaskach (subregion leszczyński). W sumie 13 placówek ma do dyspozycji 392 łóżka rehabilitacji neurologicznej.

- Aby zachować w Wielkopolsce ten sam poziom dostępności do rehabilitacji neurologicznej, uzyskaliśmy możliwość zwiększenia umów pozostałym podmiotom realizującym tego rodzaju świadczenia łącznie o około 800 tys. zł - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - Rozmawiamy także z przedstawicielami podmiotów medycznych z subregionu poznańskiego na temat możliwości zwiększenia u nich bazy łóżkowej.

Obecnie większość podmiotów nie realizuje świadczeń w zakresie rehabilitacji na takim poziomie, jak przed okresem pandemii spowodowanej Covid-19. Od Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. W. Degi NFZ oczekuje stałego podnoszenia jakości rehabilitacji w części ogólnoustrojowej, w szczególności po leczeniu na oddziałach ortopedycznych. To dziedzina, którą najbardziej zainteresowani są wielkopolscy pacjenci korzystający z opieki medycznej w szpitalu Degi.

Rehabilitacja neurologiczna przeznaczona jest dla pacjentów, u których występuje potrzeba poprawy funkcjonowania układu nerwowego. Stosowana jest zazwyczaj po udarach mózgu, operacjach neurochirurgicznych oraz u pacjentach z dysfunkcjami wynikającymi ze stwardnienia rozsianego i innych chorób o podłoży neurologicznym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum