WIM będzie nadzorował drugi stołeczny szpital tymczasowy w hali Expo

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 października 2020 17:32

Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie będzie odpowiedzialny za funkcjonowanie szpitala tymczasowego w hali Expo XXI. W piątek (23 października) na spotkaniu roboczym u wojewody ustalimy wszystkie szczegóły, m.in. koordynatora oraz liczbę i typ łóżek - poinformował wiceszef WIM płk Jarosław Kowal.

WIM będzie nadzorował drugi stołeczny szpital tymczasowy w hali Expo
Na zdj. medycy z WIM w drodze na misję medyczną do Chicago. Fot. Mariusz Błaszczak/Twitter

Zgodę na utworzenie szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19 w hali Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego w stolicy wydał resort zdrowia. Za jego przygotowanie będzie odpowiadał Wojskowy Instytut Medyczny, co potwierdził rzecznik i wiceszef WIM płk lek. Jarosław Kowal oraz rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz.

Płk Kowal poinformował też, że w piątek u wojewody odbędzie się spotkanie robocze, podczas którego omówione zostaną wszystkie szczegóły techniczne i inwestycyjne szpitala. Jak wskazał, określone zostaną następujące kwestie: koordynator placówki, zatrudnienie personelu i jego liczba, a także liczba łóżek z podziałem na ogólne i intensywnej terapii. - Znając i analizując obecną sytuację epidemiologiczną, musimy jasno określić, jaka struktura łóżek jest potrzebna - dodał.

Mówiąc o wyzwaniu, jakie stanęło przed personelem medycznym WIM, wiceszef instytutu podkreślił, że placówka ma duże doświadczenie w walce z COVID-19. Pierwsze przygotowania do pandemii rozpoczęła już pod koniec stycznia. - Potem wzięliśmy udział w trzech misjach i wyciągnęliśmy bardzo ciekawe wnioski z misji medycznej w Lombardii, Słowenii i w Stanach Zjednoczonych - podkreślił.

Przede wszystkim - dodał - WIM zdobywał doświadczenie w ciągu ostatnich miesięcy funkcjonowania. Jak wyjaśnił, szpital poza leczeniem chorych na COVID-19 realizował też swoje dotychczasowe obowiązki. - Również w tej chwili, mimo że rozszerzamy bazę łóżkową, nie zmieniamy zakresu działań - zaznaczył.

- Wszystkie aktywności utrzymujemy i dodatkowo rozszerzamy zakres świadczenia usług o miejsca covidowe w naszym szpitalu i zabezpieczenie szpitala tymczasowego. Duże wyzwanie, ale działamy - powiedział wicedyrektor WIM.

O zaangażowaniu w powstanie szpitala tymczasowego w hali Expo XII mówił w TVP Info szef MON Mariusz Błaszczak. - To będzie szpital, który będzie nadzorowany, jeśli chodzi zabezpieczenie medyczne, przez WIM - powiedział minister obrony.

Inny szpital tymczasowy w Warszawie powstanie w PGE Narodowym jako filia Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

Agnieszka Ziemska, Krzysztof Kowalczyk (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum