W wielu szpitalach jest problem z osobnymi salami dla zmarłych

Autor: Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2019 10:07

Możliwość wygospodarowania w szpitalu pomieszczenia dla zmarłych zależy m.in. od obłożenia oddziałów. Z drugiej strony przepisy nie obligują lecznic do wydzielania takich sal.p

W wielu szpitalach jest problem z osobnymi salami dla zmarłych
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Jak przyznaje w Dzienniku Wschodnim Marta Podgórska, rzeczniczka SPSK4 w Lublinie, na wielu oddziałach jest tylu pacjentów, że muszą leżeć na dostawkach, dlatego bardzo trudno znaleźć osobne pomieszczenie dla zmarłych.

Wyjaśnia, że gdy takiej sali nie ma, łóżko zmarłego jest zasłaniane parawanem, a ciało zakrywane. Precyzuje, że z powodu procedur medycznych (chodzi o obserwowanie ustania funkcji życiowych) ciało zmarłego musi zostać w szpitalu dwie godziny.

Marek Kos, dyrektor Szpitala Powiatowego w Kraśniku, również zaznacza, że nie da się zupełnie uniknąć sytuacji, w których ciało zmarłego leży w jednym pomieszczeniu z pacjentami. W Dzienniku Wschodnim przypomina, że nie ma przepisu, który zobowiązywałby szpital do wydzielenia osobnych pomieszczeń dla zmarłych, więc w razie braku osobnego pomieszczenia ciało zmarłego może znajdować się też w innym miejscu - odpowiednio zabezpieczonym i gwarantującym zachowanie pełnej godności należnej zmarłemu.

Więcej: dziennikwschodni.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum