W tym roku Polacy zapłacą za prywatne leczenie 15 mld złotych

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 21 października 2009 10:03

Prywatny rynek usług medycznych z roku na rok rośnie. Jak wylicza Dziennik Gazeta Prawna, w tym roku spodziewany jest 15-procentowy wzrost wydatków w porównaniu do poprzedniego.

Wydatki Polaków na prywatne usługi medyczne rosły w ostatnich trzech latach o 13-22 proc. rocznie. Od 2005 do 2008 r. skoczyły z 9 mld zł do 13 mld zł. W tej puli nie ma wydatków na leki, a to kolejne kilka miliardów. Dla porównania: budżet NFZ przeznaczony na lecznictwo w 2008 roku sięgał 35 mld zł.

Jak wyliczył PricewaterhouseCoopers, tylko w przychodniach świadczących usługi stomatologiczne i podstawową opiekę w miejscu zamieszkania wydamy w tym roku blisko 7 mld zł, podczas, gdy w 2005 roku były to 3 mld zł.

– To efekt tego, że w stomatologii, podstawowej opiece zdrowotnej oraz sektorze badań, w tym też rentgenowskich, tomografii itp., prywatyzacja jest w tej chwili najdalej posunięta – tłumaczy Mariusz Ignatowicz, partner w PwC, zajmujący się sektorem ochrony zdrowia.

Resort zdrowia szacuje, że już ponad 80 proc. osiedlowych przychodni jest obsługiwanych przez prywatne spółki. Bardzo często dzierżawią one lokal i sprzęt od samorządów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum