W teorii na programy lekowe NFZ nie ma limitu. W praktyce są z tym problemy?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2019 14:15

Leki stosowane w programach lekowych i chemioterapii są finansowane przez NFZ bez limitów. Ale w praktyce zdarza się, że Fundusz nie płaci albo płaci za nie opóźnieniem. Tak jest chociażby w przypadku Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

W teorii na programy lekowe NFZ nie ma limitu. W praktyce są z tym problemy?
Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie o zwiększenie kontraktu na programy lekowe pierwszy raz upomniał się w lubelskim NFZ w kwietniu 2018 r. Fot. PTWP

O problemach w transferze środków na programy lekowe pisze Gazeta Wyborcza. Opisuje sytuację Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie, który o zwiększenie kontraktu na programy lekowe pierwszy raz upomniał się w lubelskim NFZ w kwietniu 2018 r.

"W maju prosił o 2,4 mln zł. (...) Karol Tarkowski, dyrektor lubelskiego NFZ, odpowiedział, że ''fundusz realizuje w pełni swoje zobowiązania wynikające z umowy ze szpitalem'', a tak w ogóle to ''aktualnie nie dysponuje wolnymi środkami umożliwiającymi finansowanie świadczeń zdrowotnych przekraczających określone w umowie ilości'' - czytamy w GW.

31 sierpnia była kolejna prośba: szpital wyliczył, że za leki stosowane w programach lekowych i w chemioterapii należy mu się dodatkowo już 5 mln zł. Ostatnie pismo szpital wysłał 21 lutego 2019 r. Tym razem to prośba o renegocjowanie tegorocznego kontraktu na programy lekowe - jest za mały. Na niedrobnokomórkowego raka płuca NFZ zamierza dać 4,3 mln zł, tymczasem lecznicy potrzeba o 13 mln zł więcej.

Według GW także śląski NFZ dopiero teraz wysyła szpitalom aneksy - będzie płacić za chorych, którzy skorzystali w 2018 r. z nowych programów lekowych, ale na razie 80 proc.

Anna Knysok, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie pyta, kiedy będzie reszta. Podsumowuje, że "te programy to same straty" i gdyby nie chodziło o ludzkie życie, to szpital dawno by z nich zrezygnował.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum