W szpitale uderzą ponad 40 proc. podwyżki. "Jak mają leczyć bez prądu?"
O sytuacji finansowej szpitali w kontekście rosnącej inflacji oraz podwyżek cen energii była mowa na Komisji Zdrowia w Sejmie w czwartek, 24 lutego. - Boimy się, że znowu zapominamy o pacjencie. Szpitale nie wiadomo, jak będą mogły leczyć jeśli nie będą miały prądu - alarmowała Urszula Szybowicz, dyrektor operacyjna Polskiej Federacji Szpitali.

- O pogarszającej się sytuacji finansowej szpitali w kontekście rosnącej inflacji oraz podwyżek cen energii była mowa na Komisji Zdrowia w Sejmie w czwartek, 24 lutego
- - Boimy się, że znowu zapominamy o pacjencie. Szpitale nie wiadomo, jak będą mogły leczyć jeśli nie będą miały prądu - alarmowała Urszula Szybowicz, dyrektor operacyjna Polskiej Federacji Szpitali
- Jak mówiła, według prognoz Federacji w tym roku szpitale czekają wzrosty w przypadku cen energii elektrycznej i gazowej o ponad 40 proc., a w przypadku energii cieplnej o ponad 30 proc.
O podwyżkach dla szpitali na Komisji Zdrowia w Sejmie
O sytuacji finansowej szpitali w kontekście rosnącej inflacji oraz podwyżek cen energii była mowa na Komisji Zdrowia w Sejmie w czwartek, 24 lutego.
- Mamy informacje ze szpitali, że to nie tylko w tym roku ta dynamika wzrosła, ale także porównując rok 2021 do 2020 w przypadku energii elektrycznej były to wzrosty minimum o 10 proc. W przypadku energii cieplnej o ponad 20 proc. czy w przypadku gazu o 10 proc. - zaczęła Urszula Szybowicz, dyrektor operacyjna Polskiej Federacji Szpitali.
Przekazała też prognozy Federacji na 2022 rok.
- W porównaniu do roku 2021 są to wzrosty w przypadku energii elektrycznej o ponad 40 proc., dotyczy to m.in. szpitali wojewódzkich. W przypadku energii cieplnej to ponad 30 proc. wzrostu, a w przypadku energii gazowej również ponad 40 proc. i więcej - wyliczała.
Szybowicz: jak szpitale mają leczyć bez prądu?
Szybowicz dodała, że szpitale "boją się o utrzymanie płynności finansowej".
- Zresztą takie apele, także były kierowane przez Federację do Ministerstwa Zdrowia, aby były wypracowane rozwiązania. Boimy się, że w tym momencie znowu zapominamy o pacjencie i ten pacjent znowu nie będzie mógł otrzymać odpowiedniej jakości świadczeń, ponieważ szpitale nie wiadomo, jak będą mogły leczyć jeśli nie będą miały prądu chociażby przy operacjach czy przy zwykłym codziennym funkcjonowaniu - alarmowała.
Prosiła również o dostęp do wyników ankiety przeprowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia wśród szpitali. - Czy można wyniki gdziekolwiek zobaczyć, bo są one trochę inne, aniżeli te informacje, które my mamy od naszych szpitali, a zrzeszamy ich prawie 300, a poprzez porozumienia sektorowe prawie 600 - dodawała.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)