W stolicy miejsc specjalizacyjnych, jak na... lekarstwo

Autor: Życie Warszawy/ Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2008 09:31

Lekarze na Mazowszu mają niewielkie szanse dostania się na wymarzoną specjalizację. Powodem jest brak pieniędzy i miejsc w szpitalach dla rezydentów.

Z danych Mazowieckiego Centrum Zdrowia Publicznego (MCZP) wynika, że w tym roku zabraknie miejsc dla 44 lekarzy z 48 chętnych na specjalizację z ortodoncji, 24 z 46 zamierzających zostać kardiologami oraz 27 z 46 chętnych na ginekologię i położnictwo. Na specjalizację nie dostanie się także ponad 60 proc. młodych lekarzy marzących o stomatologii zachowawczej.

– Szpitale muszą mieć dla rezydentów miejsce oraz pieniądze – mówi dyrektor MCZP Katarzyna Paczek. – Co roku zgłaszamy do Ministerstwa Zdrowia, ilu i jakich specjalistów chcemy kształcić w danym roku. Opieramy się na liczbie miejsc w placówkach prowadzących specjalizacje. Po rozpatrzeniu wniosków resort przyznaje na kształcenie w konkretnych specjalizacjach określone kwoty.

Jednak część środków nie zostaje wykorzystana, bo lekarze w niektórych kierunkach nie chcą się kształcić.

– W tym roku musieliśmy zwrócić pieniądze przeznaczone na kształcenie 18 specjalistów neonatologii, ośmiu w zakresie chorób zakaźnych, siedmiu w zakresie zdrowia publicznego – dodaje dyrektor Paczek.

Na inny problem zwraca uwagę Hanna Szwed z Instytutu Kardiologii.

– Część teoretycznie zajętych miejsc na specjalizacjach marnuje się. Ponieważ przydzielane są one lekarzom na podstawie wyniku egzaminu lekarskiego i średniej ze studiów, często przypadają osobom, które mieszkają tak daleko, że nie przyjadą tu odbywać specjalizacji. Trzeba wtedy przeprowadzić dodatkową rekrutację. Ale nie gwarantuje ona, że osoba, która jest następna w kolejce, będzie mogła przyjechać. Ten system trzeba zmienić.

Problem z kształceniem specjalistów był tematem niedawnej rozmowy krajowych konsultantów medycznych z wojewodą mazowieckim, Jackiem Kozłowskim. Powołany przez niego zespół ma rozwiązać sytuację.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum