W sobotę manifestacja lekarzy w Warszawie. Minister Szumowski: zdrowie to priorytet rządu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2019 09:01

Zdrowie jest priorytetem obecnego rządu - zapewnił w rozmowie z PAP minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że na zdrowie przeznaczamy w tym roku ponad 100 mld zł, to o 25 mld więcej niż w 2015 r. Zaznaczył, że zmiany są wprowadzane ewolucyjnie.

W sobotę manifestacja lekarzy w Warszawie. Minister Szumowski: zdrowie to priorytet rządu
Prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Fot. archiwum

PAP: Ministerstwo zdrowia mieści się przy ul. Miodowej, ale kolejni ministrowie zdrowia nie mają tu słodkiego życia… W sobotę sprzed siedziby MZ wyruszy manifestacja przeciw "lekceważeniu ochrony zdrowia Polaków przez kolejne ekipy rządowe". Rząd Zjednoczonej Prawicy lekceważy ochronę zdrowia?

Łukasz Szumowski: Ochrona zdrowia faktycznie była traktowana po macoszemu przez poprzednie rządy, ale rząd Zjednoczonej Prawicy zdecydował się na odważne decyzje zaczynające ewolucyjny ciąg zmian. Oczywiście, nie od razu Kraków zbudowano i zmiany wymagają czasu.

Czytaj też: 1 czerwca lekarze zaprotestują w Warszawie. Ilu ich będzie, czy przyjdą pacjenci?

Dzięki naszym działaniom zwiększamy liczbę kształcących się lekarzy i pielęgniarek, w niektórych dziedzinach udało się skrócić kolejki - wprowadzając nielimitowane badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, nielimitowane leczenie zabiegowe zaćmy. To początek i mamy świadomość, że wiele przed nami, by poprawić jakość leczenia Polaków.

- Organizatorzy manifestacji m.in. z OZZL podnoszą, że najbardziej jaskrawym przejawem lekceważenia ochrony zdrowia jest wielkie niedofinansowanie publicznej ochrony zdrowia, skutkujące kolejkami do leczenia, pogarszaniem stanu zdrowia pacjentów i ogromem cierpienia. Co Pan minister na taką diagnozę?

Ł.Sz.: Pierwszy raz mamy realny wzrost finansowania ochrony zdrowia zagwarantowany w tzw. ustawie 6 proc. PKB. Jeśli spojrzymy, jak na przestrzeni lat kształtowały się nakłady na zdrowie, to widzimy, że te nakłady faktycznie rosną.

W 2012 r. mieliśmy 70 mld zł, w 2015 - 75 mld zł, a na 2019 r. zaplanowane było już 97,5 mld zł. Ale my nie tyle obiecujemy, co realizujemy obietnice z naddatkiem. Dzięki temu, że zdrowie jest naprawdę priorytetem rządu, wspólne działania z Ministerstwem Finansów doprowadziły do zwiększeniu budżetu NFZ o ponad 4 mld zł.

To oznacza że na zdrowie Polaków przeznaczamy symboliczną sumę ponad 100 mld zł. To 25 mld zł więcej niż w 2015 r., a w 2024 na zdrowie przeznaczymy o 60 mld więcej niż dzisiaj, to ponad 150 proc. obecnej kwoty. Musimy tak gospodarować tymi środkami, by pacjenci odczuli realną poprawę.

To jest gigantyczny wzrost finansowania. Jednak, żeby pacjent odczuwał ten wzrost w postaci skróconych kolejek, musimy jeszcze ciężko pracować przez najbliższe lata.

Teraz nakłady szły m.in. na to, by miał kto nas leczyć - na odwrócenie zapaści w kadrach medycznych, bo jak wskazują niezależne raporty, brak kard jest jedną z głównych przyczyn kolejek. Równolegle zwiększamy finansowanie tam, gdzie czas oczekiwania na leczenie był najdłuższy. I już teraz widzimy, że to działa. Kolejki w zaćmie, rezonansie magnetycznym i tomografii komputerowej maleją.

- Rząd akcentuje, że na mocy przyjętych ustaw od 2024 r. na finansowanie ochrony zdrowia ma być przeznaczane corocznie nie mniej niż 6 proc. PKB. Lekarze rezydenci akcentują zaś, że czują się oszukani, m.in. dlatego że spodziewali się innego odniesienia wskaźnika…

- Zimą 2018 r. rozmawialiśmy z przedstawicielami rezydentów o tempie wzrostu nakładów na ochronę zdrowia, który był celem obu stron. Rozmowy dotyczyły tego, jak szybko te nakłady będą rosły i kiedy osiągną poziom 6 proc. PKB określony w ustawie. Sam sposób liczenia był znany i opisany w ustawie z dnia 24 listopada 2017 r.

W toku rozmów i konsultacji publicznych nikt nie zgłaszał uwag co do tej kwestii. Nie zmienialiśmy metodologii liczenia - zarówno w ustawie, jak i porozumieniu był ten sam zapis. Obie strony go zaakceptowały. Bierzemy przy planowaniu budżetu na rok następny wartość, która zostaje opublikowana w obwieszczeniu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Co jednak dla mnie jest ważniejsze od dyskusji - o nazwijmy to "księgowych" - szczegółach to fakt, że środki na ochronę zdrowia namacalnie rosną i to szybciej niż zakłada ustawa 6 proc. Tych pieniędzy w systemie jest rzeczywiście więcej.

Dzięki temu, podjęliśmy decyzję o zwiększeniu wyceny świadczeń od 1 lipca 2019 r o 4,1 mld zł. Zarządzenie prezesa NFZ w tej sprawie trafiło do konsultacji publicznych. Zwiększamy środki m.in. na SOR-y, psychiatrię, rehabilitację i leczenie uzdrowiskowe i inne świadczenia.

Warto dodać, że część tych środków dyrektorzy placówek medycznych mogą przeznaczyć na podwyżki dla pracowników. Ale też wprowadzamy bardziej wyśrubowane standardy opieki nad pacjentami w SOR-ach czy też planujemy wzrost wynagrodzenia minimalnego w ochronie zdrowia. 

PAP - Katarzyna Lechowicz-Dyl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum