W sierpniu pogotowie otrzyma nowy śmigłowiec

Autor: PAP/ Onet/Rynek Zdrowia • • 01 lipca 2009 13:03

Przed rokiem Ministerstwo Zdrowia podpisało umowę z Eurocopterem na zakup 23 śmigłowców ratunkowych EC-135 i symulatora lotów dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Firma ma zrealizować zamówienie do 15 grudnia 2010 roku, choć lądowisk w Polsce brak.

Do końca tego roku pogotowie otrzyma sześć maszyn. Kolejne będą dostarczane w 2010 r. Łączna wartość zamówienia to ponad 495 mln zł – poinformował w środę w sejmie Marek Haber, wiceminister zdrowia.
Zapewnił przy tym, że trwają szkolenia pilotów, mechaników i kadry medycznej. Przyznał jednak, że w Polsce brakuje lądowisk, ale zapowiedział ich budowę ze środkow unijnych.

Początek realizacji zamowienia, to koniec trwającego prawie dwa lata sporu z Grand Agusta Westland, którego ofertę odrzucił resort zdrowia na początku października 2007 r. i ogłosił, że  opiewający na blisko 500 mln zł przetarg wygrał koncern EADS. Wybrano bowiem EC135- niemiecko-francuski Eurocopter, odrzucono zaś A109S Grand AgustaWestland.

AgustaWestland wystąpiła o unieważnienie przetargu. Firma wskazywała, że śmigłowiec Eurocoptera nie spełnia wszystkich warunków zamówienia - maksymalnego pułapu i symulatora lotu określonej kategorii.

Sprawa trafiła do sądu. W lutym 2008 r. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że przetarg jest ważny. Wyrok był prawomocny i oznaczał, że Ministerstwo Zdrowia mogło podpisać kontrakt na helikoptery.

Obecnie pogotowie dysponuje wysłużonymi śmigłowcami Mi-2, których eksploatacja stanie się niemożliwa po roku 2010 ze względu na dostosowanie prawa lotniczego do wymogów UE. Ma też jeden zakupiony w 2005 r. śmigłowiec Agusta A109 Power - o kilkadziesiąt centymetrów krótszy niż oferowany w przetargu A109S Grand.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum