W przyszłym tygodniu referendum strajkowe techników radioterapii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2015 14:29

W przyszłym tygodniu zaplanowano referendum strajkowe wśród techników radioterapii - poinformował we wtorek (5 maja) Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Radioterapii.

W przyszłym tygodniu referendum strajkowe techników radioterapii
Fot. Archiwum

- Przeprowadzamy referendum strajkowe we wszystkich ośrodkach onkologii w Polsce, zrzeszonych w naszym związku - powiedział dziennikarzom przewodniczący związku Jacek Zingler podczas briefingu przed Centrum Onkologii w Warszawie.

Jak dodał, jeśli większość głosujących w referendum opowie się za przeprowadzeniem akcji protestacyjnej, będzie ona polegała na oflagowaniu placówek z zakładami radioterapii, w których prowadzone jest napromienianie pacjentów onkologicznych. Nie będzie też wypisywana dokumentacja medyczna.

Zastrzegł, że technicy nie chcą zostawić pacjentów samym sobie.

Technicy radioterapii przekonują, że pracują w szkodliwych warunkach za rażąco niskie - ich daniem - pensje. Przypominają, że do niedawna czas pracy technika radioterapii wynosił 5 godzin; od lipca 2014 r. został wydłużony do 7 godzin i 35 minut, ale - jak zaznaczają - w ślad za tym nie wzrosły wynagrodzenia w tej grupie zawodowej.

Jak wskazał Zingler, wydłużenie czasu pracy techników radioterapii spowodowało zamieszanie na rynku pracy i doprowadziło do redukcji etatów, sięgającej ponad 30 proc.

Jak przekonuje OZZTMR, technicy radioterapii narażają swoje zdrowie, jednocześnie ich praca wymaga wyjątkowej uwagi, troski o pacjentów chorych onkologicznie i precyzji. Związkowcy domagają się m.in. ustawowego wzrostu wynagrodzenia o 50 proc. Alternatywnym rozwiązaniem miałby być powrót do 5-godzinnego dnia pracy.

Zgodnie z normami Unii Europejskiej na jeden aparat terapeutyczny do radioterapii przypadać powinno 250 tys. obywateli, w Polsce jest 550 tys. Pakiet onkologiczny zamiast skrócić czas oczekiwania na radioterapię - wydłuża go - informuje OZZTMR.

Ministerstwo zdrowia zapowiedziało PAP, że jeszcze we wtorek (5 maja) odniesie się do postulatów OZZTMR.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum